Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kanola işgali
Milli mücadelenin sembolüydü Gelibolu. Şimdi tarlalar dolusu ekilen sarı çiçekli kanola bitkisine, yani eskiden zehirlidir diye yemediğimiz kolza bitkisine teslim oldu.

Trakya tarafına yolunuz düştüyse görmüşsünüzdür. Tarlalar sapsarı. O alışık olduğumuz ayçiçeği sarısı değil. Her yere ekilen bu bitki kanola. Yani, eskiden zehirlidir diye yemediğimiz kolzanın genleriyle oynanmışı. Kanola ismi de bir pazarlama hinliği. Kolza deseniz kimse yüzüne bakmaz. Yeni bir isim takmışlar gen oynayıcıları.

Önce Kanada’daki sonra Amerika’daki çiftçileri kandırmışlar. Mucizevi bitkidir, ekin diye. Oralarda çok ekiliyor.

Son bir iki senedir Türkiye’ye de musallat oldular. Bir yandan tüketicinin, bir yandan çiftçinin beynini yıkıyorlar. Televizyonlara ön-ödemeli beslenme uzmanları çıkarak “kanola yağı sağlıklıdır, artık bunu yiyin” diyorlar. Memlekette yağ mı kalmadı da eskiden motor yağında kullandığımız kolzayı yiyelim? Trakya’nın ayçiçek yağına, tereyağlarımıza, zeytinyağımıza, kuyruk yağına ne oldu?

Amerika’da beslenme kitaplarında kanolayı öven Andrew Weil isimli şahsın “kanola pazarlamacısı” olduğu deşifre edildi. Bakalım bizim pazarlamacılar ne zaman deşifre olacak…

Bir yandan da çiftçinin beyni yıkanıyor. “Cevher” diye tanıtılıyor. Teşvikler veriliyor. Tohum şirketlerinin pazarlama uzmanlarınca hazırlanan metinler tarım müdürlükleri hazırlamış gibi çiftçiye duyuruluyor. Pazarlama metinlerinde “kendinize tohumluk ayırmayın, her sene şirketten alın” denerek çiftçimizin her sene tohum şirketine para kazandırması da garanti altına alınıyor.

Tokat’a, Samsun’a, Konya’ya da kanola

Kanola pazarlaması tüm Türkiye toprağına göz dikmiş durumda. Çiftçinin zihnine şu sözler defalarca tekrarlanıyor:
Patates yerine kanola ek.
Şeker pancarı yerine kanola ek. 
Ayçiçeği yerine kanola ek.

Şu linklere bir göz atarsanız kanolanın “vahşi pazarlama” denen yöntemle ülkemize sokuşturulmaya çalışıldığını göreceksiniz:

http://www.gelibolutarim.gov.tr/kanolayetistiriciligi.htm
http://site.mynet.com/kanolatarim/Kanola/id5.htm
http://www.konyaseker.com.tr/?sayfa=habertur&pgid=199&texth=291

Kanolaya, pardon kolzaya, ihtiyacımız yok. Genleriyle oynanmış tohumlara ihtiyacımız yok. Gelibolu’dan denize dökelim bunları da…

 

27.05.2009 16:44:00 Bu haber 8071 defa okundu
Kanola işgali
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri