Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kanser maddesi 'israf olmasın' dediler
Kansere neden olduğu için çok sayıda ülkede kullanımı yasak olan asbesti Türkiye bir türlü yasaklamaya yanaşmıyordu. Nihayet yasak geldi ama elde kanser malzemeleri tüketilmesi için 31 Aralık 2010'a kadar süre verdiler.

"Kansere neden olan asbestin üretimi, kullanımı ve asbest içeren eşyaların piyasaya sunulması yasaklanıyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Bazı Tehlikeli Maddelerin, Müstahzarların ve Eşyaların Üretimine, Piyasaya Arzına ve Kullanımına İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelik ile daha önce kısmen yasaklanan asbest kullanımı tamamen yasaklı hale geliyor. Yeni uygulama ile Avrupa Birliği ile de tam uyum sağlanıyor.

Tüm asbest türlerinin çıkarılmasının, herhangi bir ürün üretiminde kullanılmasının ve asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzının yasaklandığı yönetmelik, 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek."

Haber böyle ama aslında bunda bir tuhaflık yok. Geçenlerde de Tarım Bakanlığı Müsteşar yardımcısı bir kanaldaki konuşmasında müsteşar yardımcımız, “Denetlediğimiz sorunlu ürünleri imha etmiyoruz. Amacımız üreticiyi cezalandırmak değil, eğitmek…” demişti. Burası insandan ziyade ekenomiye önem veren, zenginleşme ve gelişmişlik takıntısı olan tuhaf ve komplekli bir ülke. Bu nedenle  bu işte bir tuhaflık yok. Çünkü burası Türkiye.

İşte yeni yönetmelik

29.08.2010 13:56:00 Bu haber 4964 defa okundu
Kanser maddesi 'israf olmasın' dediler
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri