Son Dakika
Pazartesi, 13 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kanser olmak ve erken ölmek için bunu yemek yetiyor
Hz Ali'nin haftada bir defadan az yiyen veya haftadan bir defadan fazla yiyeni "ahmak" olarak nitelediği etin erken ölüm riskini artırdığı şimdi anlaşılmış.

Harvard Üniversitesinde 120 bin insan üzerinde yapılan, 30 yıldan fazla süren araştırmaya göre, düzenli kırmızı et tüketimi, özellikle kanser ve genç yaşta kalp krizi riskini yükseltiyor.

Araştırmada 37.698 erkek 22 yıl boyunca gözlenirken, 83.644 kadın 28 yıl boyunca izlendi.  

Sonuçları tıp dergisi JAMA'da yayımlanan araştırma, her gün işlenmemiş et tüketenlerin ölüm riskinin yüzde 13 fazla olduğunu gösterdi. Her gün, salam, sosis gibi işlenmiş et tüketenlerde risk yüzde 20 daha fazla.

Düzenli olarak balık tüketenlerin ölüm riskinin yüzde 7, kümes hayvanları tüketenlerin yüzde 14, fındık yiyenlerin ise yüzde 19 oranında düştüğü görüldü.

Araştırmayı yürütenler eğer kırmızı et tüketimi azaltılmış olsaydı, bu sebepten ölümlerin büyük oranda azaltılabileceğini belirtti.

Tehlikenin daha büyük olduğu, işlenmiş kırmızı et ise doymuş yağ oranı yüksek, sodyum, nitrit  ve bazı kanserojenleri içerdiği için kronik kalp hastalıkları ve kanserle ilişkilendirildi.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Ayşe Demir
    Bu araştırmaya güvenelim mi?
    Hz.Ali'nin bu şekilde söylediği ne malum? Nerden bileceğiz doğru olduğunu? ETİN EN GÜZEL TARAFI: Abdullah İbnu Cafer radıyallahu anh, İbnu'z Zübeyr ve bir grup için boğazladığı bir deveyi ikram ettiği sırada İbnu'z Zübeyr'e rivayet ettiğine göre: "Bir defasında ashab Aleyhissalâtu vesselâm'a et yemeği sunarlarken kendisi Efendimizden şöyle söylediğini işitmiştir: "Etin en güzeli (hayvanın) sırt etidir." İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın en çok sevdiği yiyecek ekmekten yapılan tirid ve hays'dan yapılan tirid (et suyu ile ekmek) idi." 55 - Abdullah el-Müzeni radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Biriniz et satın alınca suyunu biraz fazla kılsın. (Yemek sırasında) yiyenlerin çokluğu sebebiyle ete rastlamayıp suya rastlasa (bu ona yeterlidir), zira su da, iki etten biri olmuştur." 65 (65: Tirmizi, 1833). - Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: " Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir et parçası getirilmişti. Kendisine bunun but kısmı sunuldu. Aleyhissalatu vesselam budu severdi. Bu but gelince hemen ondan ısırarak yedi." 66 (66: Tirmizi, 1838). (GIDA HAREKETİ'NİN NOTU: Bu Hadis-i Şerifler elbette doğru. Ancak etin hergün yenilmesi gerektiği emrini içermediği gibi Hz peygamber s.a.v.'in hergün et yediği anlamına da gelmez. 20+ yıllık Peygamberlik hayatının kesitleridir bu rivayetler.)
    14.03.2012 00:30:32
13.03.2012 11:33:00 Bu haber 16742 defa okundu
Kanser olmak ve erken ölmek için bunu yemek yetiyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri