Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kanserojen kanola yağı, zeytin yağı diye satılıyor
Kanola`nın tüketici için bir takım zararlarına işaret etti. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, "Bu yıl elde edilen tohum gelecek dönemde tekrar ekilebiliyor. Bu durum tohumda asitik oranın yükselmesine ve ürünün kanserojen madde içermesine yol açıyor" dedi

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, son yıllarda Kanola`nın ekiminde önemli bir artış olduğunu kaydetti. Münaveme bitkisi ve kuraklıktan etkilenmemesi nedeniyle çiftçi tarafından tercih edildiğini anlattı.

Çiftçinin hasat döneminde ürününü piyasa şartlarına göre satabildiğini vurgulayan Yorulmaz, Kanola`nın tüketici için bir takım zararlarına işaret etti. Yorulmaz, "Bu yıl elde edilen tohum gelecek dönemde tekrar ekilebiliyor. Bu durum tohumda asitik oranın yükselmesine ve ürünün kanserojen madde içermesine yol açıyor." açıklamasını yaptı.

AYÇİÇEĞİ YAĞINA DAHA UCUZ KANOLA YAĞI EKLENİYOR

Ayçiçeği yağı, büyük oranda zamlanınca kanolalı çözüm geliştirildi? Peki, ayçiçeği yağına kanola karıştırılmasının sağlık açısından sakıncası var mı?

Ayçiçeği yağına kanola karıştırılmasından dolayı özel bir zararı olmasa da GDO’lu bitki Kanolanın yağı, diğer GDO’lu ürünler gibi sinir sistemi hasarı, körlük, kanser gibi hastalıklara neden olmasına karşın birçok fastfood ve lokanta zinciri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. 

Bunun yanı sıra ayçiçeği yağı gibi yağlara karıştırıldığı gibi kanola yağı adıyla tüketime sunuluyor. Ancak yüzde 100 ayçicek yağı diye karışım yağın satılması, tüketicinin aldatılmasına yol açıyor.

Fiyat ikiye katlanınca maliyeti düşürmek için ayçiçeği yağına daha ucuz olan başka yağların karıştırıldığı (tağşiş) iddia ediliyor.

TAĞŞİŞ İDDİALARI TBMM'NİN GÜNDEMİNDE

Ayçiçeğinde tağşiş iddiaları üzerine TBMM harekete geçti. İddianın araştırılması amacıyla AK Parti, MHP ve DTP`li vekiller tarafından komisyon kurulurken, konuya ilişkin bir de kanun teklifi hazırlandı.

Bitkisel yağlarda karışım sıkıntısı, fiyatı yüksek ürünlerde yaşanıyor. Geçmiş yıllarda tağşiş daha çok zeytinyağıyla gündeme geliyordu. Ancak son yıllarda pamuk, fındık ve ayçiçeği yağı fiyatlarının rekor seviyelerde artması, bunların zeytinyağıyla karıştırılmasını önemli oranda azalttı. Ancak zeytinyağı ve ayçiçeğine şimdi de ucuz olduğu için kanola yağı karıştırılıyor.

KANOLA ZEYTİN YAĞINA DARBE BURUYOR

Halen kanola ile ayçiçeği yağı arasında ton başına fiyat farkı 350 lira. Zeytinyağı ile arasındaki fark ise çok daha büyük. Zeytinyağına kanola karıştırılıp karıştırılmadığı ön tahlil cihazlarıyla tespit edilemiyor. Tahlilin, yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlarda yapılması gerekiyor.Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Aydın Köşk Kooperatifi Başkanı Hasan Köşklü, kanolanın en sağlıklı yağ olarak bilinen zeytinyağına büyük darbe vurduğunu düşünüyor. Piyasaya karışım yağ sürenlerin kolay para kazandığını ifade ediyor.

Kanolayla zeytinyağını karıştıranların üç kat fazla para kazandığını anlatırken şu örneği veriyor: "18 litrelik kanola yağı tenekesine, 3 ile 5 litre arasında zeytinyağı karıştırıyorlar. Ortalama 40 YTL`ye mal olan bu karışım, 136 YTL`ye yüzde 100 zeytinyağı diye satılıyor."

Tağşiş yağ satanlara sadece para cezası uygulanıyor. Aynı zamanda AK Parti Balıkesir Milletvekili de olan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Edip Uğur, tağşişin zeytinyağından sonra ayçiçeği yağında da ciddi oranda yapılmaya başlandığını söylüyor. Uğur, şikayetler üzerine kurdukları araştırma komisyonunun bütün Türkiye`yi gezdiğini ifade ediyor. Sektörün en büyük sıkıntısının tağşiş olduğunu vurgularken, komisyona en çok şikayetin de bu konuda geldiğini aktarıyor. Milletvekili Uğur, "Zeytinyağı diye pamuk, ayçiçeği veya kanola yağı satılıyor. Ayçiçeği yağı diye de soya ve kanola yağı satıyorlar. Ambalajı başka, içi başka olan çok sayıda yağ var" diyor

Kanola; Mucize mi, pazarlama balonu mu?

Kanola işgali

28.06.2009 23:38:00 Bu haber 19358 defa okundu
Kanserojen kanola yağı, zeytin yağı diye satılıyor
Alışverişte tartıda hile yaptığı için helak edilen bir kavme rahmet okutur hâle ge(tiri)lmiş bir toplum kendi ateşine odun taşıyor.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri