Son Dakika
Salı, 9 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Katil ilaç için özür 50 yıl sonra geldi
Alman ilaç şirketi kolsuz, bacaksız, gözsüz, kötürüm, doğumlara yol açan 'Talidomit / Thalimdomide' adlı ilacı piyasaya sürmesinin üzerinden 50 yıl geçtikten sonra özür diledi.

1950'li ve 60'lı yıllarda dünya genelinde uzuvları olmadan veya kısa doğan bebeklere, bu duruma yol açan ilaçtan esinlenilerek "Talidomit Çocukları" deniyor.

Habertürk'ün haberine göre, Anne adaylarının hamilelik döneminde sabah bulantılarına karşı kullandığı Talidomit ilacı yüzünden, tüm dünyada 10 binin üzerinde bebek kolsuz, bacaksız veya parmaksız doğmuştu.

Talidomit, engelli doğumlarla ilişkisinin tespit edilmesinin ardından 1961'de piyasadan çekilmişti. İlacın üreticisi Alman firması tam 50 yıl sonra ilk defa resmen özür diledi. Şirket yetkilileri bu kadar yıl sessiz kalmalarını hata olarak nitelendirdi.

Kurbanlar için 33 milyon dolar ödenen İngiltere'de, hükümet 2 yıl önce anneleri Talidomit kullandığı için sakat doğanlardan özür dilemişti.

Bu ilacın kurbanlarından, kol ve bacakları olmadan dünyaya gelen 50 yaşındaki Avustralyalı bir kadın da Avustralya'da bir dağıtım şirketini geçen ay milyonlarca dolar tazminata mahkum ettirdi.

Bunun azmin başarısı olduğunu söyleyen kadın ilaç sanayinde en büyük felâketlerden biri olan olayın unutulmaması ve benzerlerinin meydana gelmemesi gerektiğini belirtti.

GIDA HAREKETİ UYARIYOR!

BULANTI, KUSMA, HALSİZLİK HAMİLELİK BELİRTİSİ Mİ YOKSA....

Evli ve doğurganlık yaşındaki kadınların iç bulantı, kusma gibi haller yaşaması hemen hamilelik olarak yorumlanır. Bu çoğu kez doğrudur da. Ancak kadında bu hallerin olması sadece hamile olduğunun belirtisi değil, anne adayının bedenin çocuk için hazırlanmasının belirtisidir.

Anne adayının bedenindeki toksinlerin atılarak vücudun temizlenmeye çalışılması faaliyeti; bulantı, kusma ve halsizlik benzeri ağrılara yol açar. Bu hal, çocuk adayı ceninin kimyasal kirliliklerden arınmış tertemiz bir ortamda yetişmesi için anne adayının bedeninin ciddi çaba harcamasının sonudur ortaya çıkan tabii bir haldir. Bu nedenle bu halin ilaç vb yöntemlerle baskılanması anne dolayısıyla bebeğe zarar verir ve sağlıksız bir çocuk doğmasına yol açabilir.

Hamilelik planlayan anne ve baba adayının sağlıklı bir çocuk için en az 3 ay önce helal ve temiz gıdalarla beslenmeye başlaması, kesinlikle ağrı kesiciler dahil ilaç kullanmaması, hamilelik sürecinde asla hiçbir kimyasal ürün ve işleme maruz kalmaması, hamilelik sürecinden mevsimine uygun, ilaçsız ve katkısız gıdalar tüketmesi, doktorların uluorta gereksiz işlemlerindne uzak kalamsı önerilir.

Çocuk strej değil, arınma ve fıtri bir haldir ve anne için yük değildir.

03.09.2012 22:48:00 Bu haber 3812 defa okundu
Katil ilaç için özür 50 yıl sonra geldi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri