Son Dakika
Pazartesi, 18 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Consumer Reports grubun yaptığı araştırma sonuçlarına göre endüstirleşme çağının bela ürünlerinden olan içeceklerin kans
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre bağımlılık yaptığı
Gofret, waffle ve dondurma külahlarında insan sağlığını tehdit eden boraks kullanıldığını biliyor musunuz?
İktibaslar > Katkı Maddeleri Haberleri
Titanyumdioksit sentetik bir pigmenttir (TiO2) E171 gıda katkı maddesi koduyla bilinen bir gıda renklendiricisi ve nem tutucudur. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, dişmacunu, sabun, deterjanlar, kimyasal ilaçlar, vitaminler, şekerleme, karbonat, kabartma tozu, ve partikül halindeki gıdalar gibi birçok ürün titanyumdioksitle beyazlatılır.
 
Mono sodyum glutamat 'MSG' ya da 'E621' ile ifade ediliyor. Konserveler, her türlü hazır çorba, bulyonlar, salam-sucuklar, baharatlı cipsler, tatlılar, hazır köfte harçları, dondurmalar, renkli yoğurtlar ve benzeri birçok üründe kullanılıyor.

Almanya’da ortaya çıkan dioksin skandalının boyutları büyüyor. Hayvan yemlerinde tespit edilen yüksek orandaki zehirli dioksin maddesine yumurtanın ardından tavuk etinde de rastlandı. Yetkililer önlem almaya çalışıyor.
 
Almanya'da, yumurta ve beyaz ette gıda skandalına neden olan Harles&Jenzsch firmasına baskın yapılarak, firma didik didik arandı. Firmanın 25 yem üretim firmasına, kanserojen "dioksin" maddesi içeren ve aslen kağıt üretimi için kullanılan toplam 3 bin ton yağ asidi sattığı tespit edildi.

Gıda endüstrisinde 80 bin çeşit katkı maddesi kullanılıyor. Ancak bunların henüz binde biri bile bilinmiyor...
 
Hemen her türlü hazır içecek, bisküvi, kek, sakız, çikolata, tatlılar gibi endüstriyel gıda ürününde bulunan bu madde depresyonu tetikliyor...

Kanserin artması bu gibi gıdaların bilinçsiz tüketimine de bağlıdır. Bugün ABD, İngiltere, Rusya ve birçok AB ülkesi koruyucu katkıların kullanımını yasaklamıştır. Bu ülkelerde bilinçsiz tarım ilaçlarının kullanılması, et ve süt hayvanlarının zararlı gıdalarla beslenmesi de etkin önlemlerle önlenmiştir.
 
Tarım Bakanlığı, başta Amerika ve İngiltere olmak üzere pekçok gelişmiş ülkede kansere yol açtığı ileri sürülerek yasaklanan yapay tatlandırıcı ‘siklamik asit’e ithalat izni verdi.

Kanadalı doktorlar tuzu, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle "1 numaralı halk sağlığı düşmanı" ilan etti. Tuz hakikaten zararlı mı? Günlük doz ne kadar olmalı. Bizler ne kadar tüketiyoruz?
 
İş yerinde kimyasal çözücülere maruz kalan kadınların bebeğinde oluşum bozukluklarının meydana gelme riskinin 2,5 kat fazla olduğu bildirildi.

Gıdanın silah olarak kullanılması yalnızca politik kararlar ve genetik değişiklik değil elbette. Gıdalara eklenen katkı maddeleri de gıdanın silah olarak kullanılması açısından en önemli silahlardan biridir.
 
Hemen her hazır gıdaya eklenen soya son yıllarda sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmezi diye sunulan ve yüzde yüze yakın oranda genetiği değiştirilen soyanın erkek neslini tehdit ettiği ortaya çıktı.
Sayfa: 2/3 - 25 kayıttan 13 - 24 arası
1 [2] 3 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri