Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Consumer Reports grubun yaptığı araştırma sonuçlarına göre endüstirleşme çağının bela ürünlerinden olan içeceklerin kans
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre bağımlılık yaptığı
Gofret, waffle ve dondurma külahlarında insan sağlığını tehdit eden boraks kullanıldığını biliyor musunuz?
İktibaslar > Katkı Maddeleri Haberleri
Hemen herkesin sofrasında vişne reçeli bulunmuştur. Çilekli pasta, kola, gazoz, vişne suyu, dondurma, kırmızı renkli sakızlar, çikolatalar, vesaire… Bunlar, hemen her gün tükettiğimiz gıdalar… Bu ürünlerin çoğunun; hiç bilmediğimiz ortak bir özelliği var: Böcek kanından üretilen bir katkı maddesi içermeleri. Karmin; Cochineal adlı böceğin kanı da dahil tüm vücudundan elde edilen bir katkı maddesi. Bazı ilahiyatçıların domuz eti kadar haram olduğunu belirttiği bir katkı maddesi.
 
Birçok üründe yaygın olarak kullanılan formaldehitler, çeşitli hücresel unsurlarla anlık reaksiyonlara giren reaktif bir kimyasal olup, insan sağlığına da önemli zararlar içerir. Vücuduna girdiği canlında ağır hasarlara yol açar. Bütün bunlar bilinmesine rağmen Tarım Bakanlığı 2002’de tüm yemlerde kullanımına izin veriyor. İşte skandalın perde arkası:

Consumer Reports grubun yaptığı araştırma sonuçlarına göre endüstirleşme çağının bela ürünlerinden olan içeceklerin kansere yol açtığı tespit edildi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre bağımlılık yaptığı öne sürülen ‘Glutamikasit’ (Çin tuzu) artık geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmayacak.

Yiyip içtiğiniz ürünlerin etiketini okuyor musunuz? Okuyunca anlıyor musunuz? Mesela 'doğala özdeş' ne demektir? İşte masal ülkesinin raflarını süsleyen ürünleri anlatan ancak müellifi bilinemeyen ilginç makale
 
Gofret, waffle ve dondurma külahlarında insan sağlığını tehdit eden boraks kullanıldığını biliyor musunuz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran; Bakan Eker’e, piyasada 'lezzet tuzu' adıyla satılan gıdalarda domuz eti veya türevinin olup olmadığını sordu.
 
Gıda hilecileri bozuk domatesleri kullanarak yaptıkları salçaların rengini koyulaştırmak için kimyasal madde kullanıyorlar.

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, A Haber’de yayınlanan Deşifre Programında gıdalarda yaygın olarak kullanılan jelatinin domzudan elde edildiğinin belgesini gösterdi. İşte çarpıcı belge:
 
Marketlerde satılan gıdaların içinde neler olduğunu hiç düşündünüz mü? İnsanlar sormaya devam ediyorlar: “Ürünlerin içindeki hangi maddelerden kaçınmalıyız?” Dolayısıyla, gıdalardaki en toksik ve hastalık yapıcı maddeleri içeren bir liste hazırladım. Bunlar kanser, diyabet, kalp hastalığı ve Amerika’da onmilyarlarca $’lık gereksiz sağlık bakım masrafına sebep olan maddeler.

usya'nın Ural bölgesinde yer alan Çelyabinsk kentinde zehirli bromin maddesini taşıyan konteynerlerin kırılması 1,1 milyon nüfusa sahip şehri ayağa kaldırdı.
 
Gıda Mühendisleri, 1 ton glutensiz ürüne bulaşan 2 kaşık glutenin bile çölyak hastaları için çok tehlikeli olduğunu söylüyor.
Sayfa: 1/3 - 25 kayıttan 1 - 12 arası
[1] 2 3 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri