Son Dakika
Pazar, 12 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kazakistan 'helâl' değil 'adil' dedi
Kazakistan'da yönetim gıda ürünlerine helal sertifikası verilmesini tekeline aldı. Sertifikanın helal olan ismini de adil olarak değiştirdi.

Kazakistan’da gıda ürünleri ve işyerlerine verilen ‘Helal’ sertifikaları ile ilgili düzenlemeye gidildi. 1 Mart 2015 tarihi itibariyle ürünlere ve işyerlerine ‘Helal’ etiketi yapıştırılamayacak.

Kazakistan KTK televizyonunun haberine göre “Helal” etiketleri kaldırılarak yerine ‘Adil’ yazılı etiketler yapıştırılacak. Haberde ülkede sertifikanın çok sayıda kuruluş tarafından verilmesi ve suiistimallerin yaygınlaşması sebebiyle böyle bir uygulamaya gidildiği belirtildi.

Son 1,5 senede Kazakistan’da ürünler için yeni standartlar getirildi ve 250 imam bu ürün bilgilerini öğrenmek için özel kurslara katıldı.

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Standardizasyon bölümü başkanı Beybit Mirzageldiev, 1 Mart gününden itibaren tüm helal sertifikalarının iptal edileceğini, eğitimlere katılan imamların adil sertifikası vereceğini söyledi.

Mirzageldiev, Adil sertifikasının sadece gıda ürünleri için geçerli olacağını belirterek bu ürünleri üretip sertifika almak isteyen şirketlerin üretim merkezlerine gözetleme kameraları konulacağını söyledi.

26.02.2015 19:03:00 Bu haber 10786 defa okundu
Kazakistan 'helâl' değil 'adil' dedi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri