Son Dakika
Salı, 14 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kış hastalıkları kendi yapımınız ilaçlar kullanın!
Öksürük, nezle ya da soğuk algınlığından muzdaripseniz göğüs tıkanıklığı sırada bekleyen rahatsızlık demektir. Göğüs tıkanması nefes almayı zorlaştırır. Tıkanıklığın sebebi akciğerlerde toplanan fazla miktarda mukustur. Mukus dolan akciğerler, bakterilerin üremesine de uygun ortam hazırlar. Akciğerde üreyen bakteriler ise hastada daha ciddi enfeksiyonlara ve rahatsızlanmalara yol açar. Göğüs tıkanmaları kişiyi son derece rahatsız edebilir, uyku düzenini bozabilir.

Göğüs tıkanıklıkları için evde uygulayabileceğiniz tedaviler

Piyasada göğüs tıkanıklıklarını iyileştiren birçok antibiyotik mevcuttur. Ancak bu ilaçlar beraberinde ciddi yan etkileri de getirir. Evde uygulanan ilaçlarla tıkanıklığı çok kolay ve hiçbir yan etkisi olmadan iyileştirmeniz mümkün. Bahsedilen ev yapımı ilaçlar ciğerlere yerleşen mukusu çözmede büyük fayda sağlıyor.

1. Buhar: Buhar banyosu göğüs tıkanıklıklarını iyileştirmede kullanılan, en etkili ve en çok tercih edilen metodlardan biri. Sıcak su buharını günde iki veya üç sefer, 10 dakika boyunca içinize çekin. Buhar ciğerlerdeki mukusu söktürmeye yardımcı olacaktır. 

2. Sıcak Su Banyosu: Göğüs tıkanıklıklarını rahatlatmada faydalı bir diğer metod da sıcak su ile banyo yapmaktır. Sıcak su banyosunda oluşan buharlı ortam, solunum yollarındaki mukusu sökmeye yardımcı olur. 

3. Okaliptus: Eğer göğüs tıkanıklıklığının altında yatan sebep bronşit ise okaliptus ağacının uçucu yağı çok etkili bir ilaç olabilir. Buhar banyosu yapacağınız suya bir iki damla okaliptus yağı katabilirsiniz. Aynı şekilde bir iki damla okaliptus yağını uykudan önce yastığınıza damlatabilirsiniz. 


4. Bolca sıvı tüketin: Daha fazla sıvı tüketmek solunum organlarındaki mukusun çözülmesine yardımcı olur. Günde 8 bardak su tüketmek vücut sağlığınız için gereklidir. Ilık suyun içine bir limon sıkıp, bir çay kaşığı bal ile karıştırarak içmek soğuk algınlığı, nezle ve göğüs tıkanıklıkları için birebirdir.


5. Yeşil Çay: Günde 3-4 bardağa kadar yeşil çay tüketebilirsiniz. Rahatsızlığınızı dindirmede büyük faydası olacaktır. Yeşil çayın sağlığınız için büyük faydaları vardır. 

6. Zencefil: Rahatsızlığınız esnasında zencefil tüketmenin büyük faydalarını göreceksiniz. Zencefili, çayını yaparak tüketmeniz mümkün. Kaynayan suya iki parça zencefil ekleyin, süzün ve bal ile karıştırarak yudum yudum için. 

7. Zerdeçal: Zerdeçal tozu solunum yollarını açar, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin, karıştırıp için. Bu karışımı günde 3 kere tüketebilirsiniz. 

8. Baharatlı Yemekler: Sıcak ve baharatlı yemekler solunum yolundaki mukusu temizlemeye yardımcı olur, göğüs tıkanıklıklarını hafifletir. Hastalık esnasında kırmızı biber, kara biber ve acı biber tüketmeye özen gösterin. Ancak bu yöntem çocuklara ve faranjiti olanlara tavsiye edilmez. 

9. Dağ kekiği: Dağ kekiği akcigerlere yapışmış olan inatçı mukusu çözmede oldukça etkili bir ev ilacıdır. Dağ kekiğini bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı ekleyip, süzerek içebilirsiniz. Diğer bitki çayları gibi kekik çayını da günde 3 kere tüketebilirsiniz.

(Herbscancure, 29 Aralık 2010, “Home Remedies To Cure Chest Congestion”)

Tercüme: Merve Başyiğit / Ekopolitik

17.01.2011 13:43:00 Bu haber 17236 defa okundu
Kış hastalıkları kendi yapımınız ilaçlar kullanın!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri