Son Dakika
Pazar, 9 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kolesterol yoksa üremede yok... Prof Osman Müftüoğlu
Kolesterol sadece sağlık için değil, hayat için elzem bir maddedir. Üreyip çoğalmamız bile bir ölçüde kolesterol sayesinde mümkündür. Vücudumuzda belirli bir miktarda kolesterol olmazsa sağlığımız bundan ciddi biçimde etkilenir, ama, mevcut bilimsel verilerin büyük kısmı, kolesterolün fazlasının da zararı olabileceğini gösteriyor..

KOLESTEROL “hayati”, yani yaşam için zorunlu maddelerden biridir. İnsan vücudu, günde yaklaşık 1 gram civarında olan kolesterol ihtiyacının dörtte üçünü kendi üretir. Geri kalan 200-300 mg ise besinlerle kazanılır. Kolesterol üretiminin temel merkezi karaciğerdir. Günlük kolesterol üretiminin %70-75’ini karaciğer üstlenir. Geri kalan üretim böbreküstü bezlerinde, üreme organlarında ve ince bağırsakta yapılır.

Karaciğer kolesterolü besinlerle aldığınız doymuş yağlardan üretir. Bu nedenle de yağdan, özellikle doymuş yağlardan (hayvansal yağlar, margarinler, bazı bitkisel yağlar) zengin beslenenlerde kolesterol üretimi artar, bu tür yağların kısıtlandığı kişilerdeyse üretim azalır, kan kolesterol seviyesi düşer.

FAZLASI NEDEN ÖNEMLİ?

Kolesterol olmadan hayatımızı sürdürebilmemiz mümkün değildir. Bunun anlamı şudur: Kolesterol sadece sağlık için değil, hayat için elzem olan bir maddedir. Seks hormonlarımız testosteron ve östrojen kolesterol olmadan üretilemez. Yani üreyip çoğalmamız bile bir ölçüde kolesterol sayesinde mümkündür. Hücrelerimizin duvarları da bütünlüğünü kolesterol sayesinde korunur. Sinir ve beyin hücrelerinin etrafını saran koruyucu kılıfta da kolesterol temel maddedir. Dahası kolesterol safra üretiminde de önemlidir. D vitamini başta olmak üzere başka birçok yaşamsal maddenin (örneğin kortizol hormonunun) üretimi için de kolesterol lazımdır. Kafanızı daha fazla karıştırmak istemiyorum ama şunu bilmeniz lazımdır: Vücudumuzda belirli bir miktarda kolesterol olmazsa sağlığımız bundan ciddi biçimde etkilenir.

Bedensel fonksiyonlarımızın sağlıklı bir biçimde yerine getirilmesi için belirli bir miktarda kolesterole sahip olmamız iyi bir şey ama mevcut bilimsel verilerin büyük bir kısmı kolesterolün fazlasının da zararı olabileceğini gösteriyor. Bu konuda görüşleri tamamen ters olanlar da var. Onlara göre kanda kolesterol miktarının artması bir tehlike değil, bir savunma reaksiyonu, hatta bir şans! Bu görüşte olanların da dayandıkları birkaç bilimsel araştırma var ama sayıları oldukça az.

05.12.2011 Bu yazi 4426 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri