Son Dakika
Pazartesi, 8 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kolestorol ilaçları piyasadan geri çekilmeli Prof Ahmet R Küçükusta
Kolesterol teorisinin ilaç firmalarının daha fazla ilaç satmak için icat ettikleri “fos” bir teori olduğunu, bu teorinin çoktan iflas ettiğini bıkmadan usanmadan anlatmaya çalışıyoruz.

Çok şükür ki, kolesterol düşürücü ilaçların gerçek yüzü bunları “gözü kapalı” yazan doktorlar tarafından da görülmeye başlandı. 

Bu ilaçların faydadan çok zarar verdiğini anlayan ve hatta “statinlerin piyasadan çekilmesi ve sosyal sigortaların geri ödeme kapsamından çıkarılmasını” isteyen uzmanlara her geçen gün yenileri ekleniyor. 

Tüm “statin meftunlarının” ibretle okuaması gereken Euronews’ in aşağıdaki haberi buna çok iyi bir örnek:

“Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinin temel taşlarından biri olan kolesterol düşürücü statinler, tıp dünyasını ikiye böldü. Bazı uzmanlar yalnızca yan etkilerinden ötürü statinlere sırt çevirmenin manasız olduğunu savunurken kimileri ise statin içerikli ilaçların gereğinden fazla kullanıldığı görüşünde.

Fransa’da son dönemde yapılan araştırmalar bu tartışmalara yeni bir boyut geçireceğe benziyor. Üroloji uzmanları Bernard Debre ve Philippe Even birlikte kaleme aldıkları bir kitapta “statinleri gereksiz ilaçlar kategorisinde tanımlayarak, kolesterolün kalp ve damar hastalıklarında sanıldığı kadar etkili bir faktör olmadığının” altını çizdi.

44 yaşındaki kalp hastası Stephane Ricois, doktorlar kendisini uyarana ve statin içerikli ilaç önerene dek kolesterolünün yüksek olduğunu fark etmediğini dile getiriyor:

“Doktorla görüşmeden önce kolesterolümün yüksek olduğunu bilmiyordum. Hiç tahlil yaptırmamıştım, çünkü kendimi iyi hissediyordum.”

Tartışmalara rağmen kimi uzmanlar statinlerin kolesterol dengeleme konusunda mucizevi etkisi üzerinde ısrar ediyor. Paris’te yer alan Georges Pompidou Hastanesi’nin kardiyoloji uzmanlarından Nicolas Danchin statinleri şu sözlerle savunuyor:

“Koroner kalp hastalığı olanlarda statinler felç riskini azaltmakla kalmayıp ölüm riskini de en aza indiriyor. Ölüm riskini bertaraf edip bu tür hastaların yaşam beklentisini büyük ölçüde arttırıyorlar.”

Dünya çapında doktorların en sıklıkla önerdiği ilaç türü arasında yer alan statinlerin kas ağrıları ve diyabet gibi yan etkilere neden olduğu tespit edildi. Ancak Fransız Sağlık Ajansı gibi kimi yetkili kurumlar statinlerin verimliliğinin bu yan etkilerin çok üstünde değer taşıdığını savunuyor.

Diğer yandan güvenli olduğu savunulan statinlerin yan etkilerini günlük yaşamında yoğun olarak hisseden hasta örneklerine halen sıklıkla rastlanıyor. Onlardan biri olan Renaud de Langlade yüksek kolesterol nedeniyle statin kullandığı 10 yıllık dönemi oldukça sancılı olarak tanımlıyor:

“Sürekli yorgun hissediyordum. Eve döndüğümde içimden hiçbir şey yapmak gelmiyordu. Bu sorun yaratıyor. Sabah işe gittiğimde de enerjim olmuyordu. Müşteriyle ilgilenemiyordum. Statini bıraktığımda henüz spora başlamamıştım ama yine de kendimi on kat daha iyi hissediyordum. Endişeler, stres yok oldu; ağrılarım da… Bu dönemden itibaren alıştığım çalışma ritmine geri döndüm.”

Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) uzmanlarından Kardiyolog Michel de Lorgeril, uzun süre kolesterol düşürücü statinlere karşı olmadığını ancak şimdi fikrini değiştirdiğini dile getiriyor:

Kaçınılmaz olarak bu ilaçların lüzumsuz ve zehirli olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Piyasadan geri çekilmeli ve sosyal sigortanın geri ödemeli ilaçlar listesinden çıkarılmalılar. Profesörler, Evin ve Debre’nin de belirttiği gibi, kardiyovasküler hastalıklardan ve felçten korunmak istiyorsanız kolesterol düşürücü ilaçlardan farklı bir şey denemelisiniz.”

Tıp dünyasının hemfikir olduğu bir konu, spor ya da Akdeniz diyeti yapmak gibi çeşitli doğal önlemlerin düzenli kolesterol için kaçınılmaz olduğu”.

KAYNAK: http://tr.euronews.com/2013/03/19/kolesterol-dusurucu-statinler-mercek-altinda/

20.03.2013 Bu yazi 4413 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri