Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Köylü ve çiftçiye kumpas
Gıda Hareketi olarak özellikle küresel baronların sahibi olduğu ve ülkemizdeki de konuşlanmış olan bankaların, 'çiftçi kredisi', 'üretici kartı' gibi uygulamalarının birer kumpas olduğunu dile getirdik. Üstelik Tarım Bakanlığı'nın yazılım ihaleleri sonrası bazı firmaların çiftçi veri tabanlarını bazı bankalara aktardığını da söyledik. Ne üretici, ne bakanlık ne de medya bizi duymadı. Pusudaki kara gün dostlar ava Kemal Derviş'in gelişiyle çıkmışlardı. Demek ki av henüz şimdi tam olgunlaşmış. Nerede hata yaptık diye herkes şimdi sormalı. Hem de hemen!

Bankalar, çiftçiye verdiği krediyi erken çağırarak sıkıntı yaratmaya başladı. Ziraat odaları başkanları "Borcu kapatmadan krediyi yenilemiyorlar" dedi.

Çiftçiyi 'üretici kredisi' adı altında yüksek faizle borçlandıran özel bankalar şimdi de krediyi erken çağırmaya başladı. Kredileri yenilenmeyince üreticiler 'kara listeye' alınıyor. Krediyi kapatmak için eşten-dostan para alan üretici, daha çok borç sarmalına giriyor.

Bolu Ziraat Odası Başkanı İsmail Yamantürk, bu gelişmelerin bir operasyon gibi başlatıldığını belirterek, "Kamu bankaları kredilerde bürokrasiyi uzatınca meydanı özel bankalar kaptı. Onlar da istedikleri gibi piyasayı manipüle ediyor. Binlerce üretici erken çağırılan krediler nedeniyle iflasın eşiğinde" dedi. Sandıklı Ziraat Odası Genel Sekreteri Tayfun Kaya da, üreticilerin aldığı krediyi kapatmadan yeni kredi almasının olanaksız olduğunu söyledi. 

5 BİN TL 70 BİNE ÇIKIYOR

Ziraat odaları başkanları, "Üretici hem bankaya borcunu ödemek hem de işinde kullanmak için daha fazla kredi alıyor. Ödeme sıkıntısı başladığında ise faiz ve ana paranın toplamı üzerinden tekrar faiz ödemek zorunda kalıyor. Böylece 5 bin liralık borç bir yılda katlanarak 70 bin liraya çıkıyor" dedi. (Sabah)
20.03.2014 00:11:00 Bu haber 5505 defa okundu
Köylü ve çiftçiye kumpas
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri