Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Küresel ışınma yalanın ipliği pazara çıktı
Küresel mafyanın diğer ülkeleri baskılamak amacıyla kullandığı "küresel ısınma" yalanının şifreleri bir bir çözülüyor. Son bulgulara göre eriyor denilen buzulların aksine son 2 yılda 1.7 milyon kilometrekare genişlediği tespit edildi.

Kuzey Kutbu'nda 2 yıl önce suyla kaplı olan Alaska büyüklüğündeki bir alan şimdi buzla kaplandı. Son 2 yıldır da buz tabakası genişliyor. Uydu görüntüleri, Illinois Üniversitesi’nin Cryosphere projesi kapsamında incelendi. Haberde buz tabakasının 2012’den itibaren yüzde 43 ila yüzde 63 oranında arttığı vurgulandı.

Buradaki buz tabakası NASA’nın desteklediği Amerikan Ulusal Kar ve Buz Merkezi tarafından günlük olarak yayınlanan uydu görüntüleriyle izleniyor. Görüntüler, 25 Ağustos itibarıyla Arktik Okyanus’un yüzde 15’inin yani 5,62 milyon kilometrekare alanın buzla kaplı olduğunu gösterdi. Bu, 2006 yılından bu yana bölgede ölçülen en büyük değer olarak kayıtlara geçti. Buna göre bölgedeki buz tabakası son 2 yılda yüzde 43’lük farkla 1.71 milyon kilometrekare birden arttı.Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’nün ölçümüne göre ise buzla kaplanan alan daha da geniş. Danimarka’nın ölçümüne göre bölgede buzla kaplı alan oranı yüzde 63’lük artışla 2.7 milyondan 4.4 milyon kilometrekareye yükseldi. Genişlemeye birlikte kalınlaşan buz tabakası, erimeye karşı da daha dayanıklı hale geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Leeds Üniversitesi’nden Prof. Andrew Shepherd, "Elimizdeki ölçümler, Kuzey Kutbu’ndaki buzulların geçen yıl ciddi biçimde kalınlaştığını gösteriyor. 2013 yazının umulmadık ölçüde serin geçmesi, geçen kış daha büyük miktarda buzulun ayakta kalmasını sağlamışa benziyo, Kuzey Kutbu’ndaki buzul tabakası şimdi daha kalın ve güçlü. Geleceği yönelik öngörülerde bulunurken bu durum hesaba katılmalı" dedi.

01.09.2014 20:30:00 Bu haber 6356 defa okundu
Küresel ışınma yalanın ipliği pazara çıktı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri