Son Dakika
Çarşamba, 8 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Mehdi Eker'in GDO'lu sofrası Metin Münir
Tarım Bakanı Mehdi Eker genetiği değiştirilmiş organizma içeren gıdaların Türkiye’ye ithalini denetleyen yönetmeliği üç aydan kısa bir zamanda ikinci defa değiştirdi.

Bu şekilde, yönetmeliğin getirdiği kısıtlamalar tamamen ortadan kalkmış oldu. Yönetmeliğin amacı, kontrolsüz ithal edilen GDO’lu gıdaları denetim altına almak, zararlı olabileceklerin ithalatını yasaklamak ve kullanım alanlarını sınırlamaktı.

Artık yönetmeliğin olmadığı dönemde GDO’lu gıdalar Türkiye’ye ne kadar serbest giriyor idiyse gene o kadar serbest girecek. Ziraatçılar Birliği Başkanı İbrahim Yetkin’in anlatımıyla, “Yönetmelik hükümlerine aykırı olan her türlü gıda ve yemin ülkeye girişi serbest bırakıl(dı).” GDO’lu ürünlerin bebek mamaları ve bebek formülleri ile bebek ve küçük çocuk besinlerinde kullanılması serbest hale geldi. Antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı da serbest bırakıldı.
Bu, Eker ve adamlarının ne yaptıklarını bilmedikleri dışında bize ne anlatıyor?

GDO ithal eden ve kullanan şirketler lobisinin tahminlerden çok daha güçlü olduğunu. Kamuoyunun ruhu duymadan ne kadar çok GDO’lu gıda ve ürün ithal ediliyor olduğunu. Tarım Bakanlığı’nın bu lobinin baskısına dayanamayacağı ve ileride de GDO’lu ürünlere kapıyı açık tutacağını. GDO, insan müdahalesiyle özellikleri değiştirilmiş tohumdur.

Bu tohumlar kimilerine göre üretimi artıracak, tarım ilacı kullanılmasını azaltacak, insanlığı açlıktan kurtaracak bir mucizedir. Kimilerine göre insan ve çevre sağlığına karşı büyük bir tehdittir. Hangi görüşün doğru olduğunu kesinlikle kanıtlayan bilimsel bir araştırma mevcut değildir. Üyesi olmaya çalıştığımız Avrupa Birliği GDO karşıtıdır. AB’de GDO’lar sadece hayvan beslemekte, gıda imalatında kullanılmamaktadır. GDO’nun en ateşli savunucusu ise en büyük GDO’lu tohum üreticisi olan Amerika’dır.

Eker bir karar verip arkasında dursaydı ona saygı duymak mümkün olabilirdi. Ama lobilerin elinde oyuncak bir Tarım Bakanı’na saygı duymak mümkün değil. Önce uygulanması mümkün olmayan, neden yayımlandığı kimse tarafından anlaşılmayan bir yönetmelik çıkardı. Yalan dolan açıklamalarla halktan gerçekleri saklamaya çalıştı. Ondan sonra GDO lobisinin etkisiyle attığı bütün adımlardan geri döndü. Bakanlık yönetmelik çıkığı zaman “insan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunmasını riske sokanlar ile insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotikleri taşıyan GDO ve GDO’lu ürünleri içeren gıda ve yem maddelerinin ithalatı ve bebek mamalarında kullanımı” yasaklanmıştır demişti. Şimdi serbest bırakılmıştır diyor ve o zaman zararlı damgasını vurduğu ürünlerin neden serbest bırakıldığını açıklamaya gerek bile görmüyor.

Ve yüzü de hiç kızarmıyor.

25.01.2010 Bu yazi 5417 defa okundu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri