Son Dakika
Cuma, 16 Nisan 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Modern tıp derin uykudan ne zaman uyanacak...? Prof Ahmet R Küçükusta
Diamond ve Ravnskov adlı iki uzman tarafından kaleme alınan bir makalede, kolesterol düşürücü ilaçların (statinler) istatistik aldatmalarla “mucize ilaçlarmış gibi” sunuldukları bildirildi (1).

 Expert Review of Clinical Pharmacology isimli dergide yayınlananmakaleye göre, statinlerin “mutlak faydası “ sadece yüzde 1!

Bu, ilacı kullanan her 100 kişiden sadece birinin kalp krizlerinden korunduğu manasına geliyor fakat topluma ilacın yüzde 30-50 olan “nispi faydası” açıklanıyor.

Uzmanlar şu görüşleri dile getiriyorlar:

Mesela Jupiter araştırmasında, koroner olaylardaki azalmalar yüzde 1’ in de altında olmasına rağmen kalp krizlerinin statinlerle yüzde 54 önlendiği bildiriliyor.

Sonuçları mükemmel olduğu ileri sürülerek zamanından önce bitirilen ASCOT-LLA çalışmasında kalp krizi ve ölümler plasebo grubunda yüzde 3, statin grubunda ise yüzde 1.9 idi.

Buna göre statinlerin mutlak faydası sadece yüzde 1.1 olmasına karşılık araştırma dünyaya ilaçların kalp krizlerini yüzde 36 azalttığı şeklinde duyuruldu.

İlacın etkinliği bu şekilde “şişirilirken”, yan etkileri de çok azmış gibi gösterilerek halk ve sağlık camiası kandırıldı”.

Uzmanlar, statinlerin yan etkilerinin medya ve bilimsel konferanslarda bildirilenden daha sık ve kanser, katarakt, diyabet, hafıza bozuklukları ve kas-iskelet hasarının ilacın faydasından çok daha fazla olduğunun altını çiziyorlar.

Statinler kanser riskini artırıyor

Makalede öne çıkan iddialar şunlar:

BİR: Düşük kolesterol seviyeleri sıklıkla artmış kanser riski ile beraberdir.

İKİ: Statin çalışmalarının çoğu 2-5 sene arasında bitirilmiştir ve bu süre kanser gelişimi için çok kısadır.

Buna rağmen statin kullanan hastalarda kanser ensidansı daha yüksektir ve uzun vadeli bir araştırmada 10 senden daha uzun süre statin kullanan kadınlarda meme kanseri görülme oranının arttığı ortaya çıkmıştır.

ÜÇ: Sigaranın bırakılması, kilo kontrolü, egzersiz ve stresin azaltılması gibi sağlıklı yaşama unsurları kardiyo-vasküler riskleri daha fazla azaltır.

DÖRT: Düşük karbonhidratlı diyet özellikle diyabetli hastalarda tüm risk faktörlerini normalleştirir.

Uzmanlar makalelerini “Halka, uzun yaşamaları ve kalp krizi geçirmemeleri için statin içmeleri konusunda çağrılar yapılıyor fakat statinlerin kalp-damar hastalıklarını önlemedeki faydası çok az, yan etkileri ise genel olarak bilinenden çok daha fazla” sözleriyle tamamlıyorlar.

Gelelim neticeye

Ben de statin meftunlarına şunları tekrar hatırlatmak istiyorum:

BİR: Göklere çıkarılan, mucize diye sunulan kolesterol düşürücü ilaçların mutlak etkinliği, “endüstri desteğinde yapılan çalışmalarda bile” yüzde 1’ dir.

Sizi “nispi etkinlik” yalanı ile uyutuyorlar!

İKİ: Statinlerin içlerinde diyabet, hafıza kayı, iktidarsızlık, kas hasarı başta olmak üzere sayısız yan etkisinin görülme oranı yüzde 10’ un çok daha üzerindedir.

Sizi bu sefer de tam aksine “mutlak zarar” yalanı ile uyutuyorlar.

ÜÇ: Uyanın artık, yeter!

Kaynaklar:

1. http://informahealthcare.com/doi/abs/10.1586/17512433.2015.1012494

2.http://www.science20.com/news_articles/efficacy_safety_of_statins_exaggerated_finds_review-153408

 
 
Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
 • OSMAN ALICI
  STATIN
  Saygideger Ahmet Rasim Hocamizin statin hakkindaki anlattiklari katiliyorum.Statin tadi hurma cekirdeginin tadina benziyor kan §ekerim 100ml inince bir hurma yerim cekirdeginide yutarim gecen yil bir kg aralikli olarak Acve hurmasi yedim cekirdegide yuttum.5 stent taktilar 2011 yilinda kan sulandirici olarak clopidogrel ve asprin yutarken Statin hapinida yutturmak istediler yutmadim.Patlican güzel yag temizleyicisi benim icin+Acve hurma cekirdegi.Saygi ve selamlar
  23.08.2015 13:24:53
23.02.2015 Bu yazi 4919 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri