Nano food: Yüzde 100 YAPAY gıdalar yolda...

Avrupa Birliği “akıllı gıda” adı verilen yeni tür besinlere yeşil ışık yakıyor. Bu teknolojide üretilen pizza, 100 derecede domates lezzetinde, 200 derecede ise ıspanaklı olabiliyor. Yani daha GDO derdi bitmeden şimdi bir de NANO derdi çıkıyor

Nano food: Yüzde 100 YAPAY gıdalar yolda...

Haberturk ekonomi gazetesinin bugünkü haberi bize Avrupa daha akıllanmamış dedirtti! GDO'dan ağzı yanan AB ülkeleri, zararları ortaya çıkıp kanıtlandıkça; bir taraftan genetiği değiştirilmiş organizmaları yasaklarken diğer taraftan sütten ağzı yanmamış gibi NANO gıdalara yeşil ışık yakıyor! Yani tat ve şekil değiştiren bukalemun kılıklı %100 yapay gıdalar geliyor!

Hep deriz ya "Allah beterinden korusun"… Beter böcek GDO'dan daha beteri: Bukalemun kılıklı "NANO GIDALAR" geliyor!

ABD'de kopyalanmış hayvan eti satışına 2007 yılında onay verildi. AB komisyonu da klonlanmış (kopyalanmış) hayvan etinin satışına onay verecek yasayı oylamak için harekete geçti. Yaklaşık 5 yıldır gerek hayvan hakları örgütleri ve gerekse tüketici hakları savunucularıyla kıyasıya çatışmalar sonucu ortak bir metin oluşturan yetkililer yasanın geçmesine kesin gözüyle bakıyor. Buna göre artık belirli tür büyük ve küçükbaş hayvan kopyalanarak, çoğaltılıp et üretiminde kullanılabilecek. Diğer bir ifadeyle hep aynı fiziki yapıya sahip hayvan üretilip, tüketilebilecek. Ancak yasa yalnızca kopyalanmış hayvan etine onayla sınırlı kalmayacak. Yeni yasa ile birlikte nano teknoloji kullanılarak üretilmiş gıdalar da onay almış olacak. Nano teknolojiyle üretilen gıdaların rengi, tadı, şekli ve buna benzer diğer nitelikleri üretici veya tüketicinin isteğine göre değişebiliyor.

Yani doğallıktan tamamen uzak… %100 YAPAY!

Yan etkiler ne olacak?

Hem ekonomi hem de sağlık endişeleri başladı bile… Örneğin klonlanmış ete onay gelmesi halinde normal besiciliğin yerini kısa sürede biyoteknolojik besiciliğe bırakacağı endişe ediliyor. Bunun yanı sıra hem kopya hayvan etinin hem de nano teknoloji ile üretilen gıdaların uzun süreli olarak insan sağlığını nasıl etkileyeceği de tam olarak bilinemiyor!

Yani tam bir karakuyu!  

Ama tarih tekerrürden ibaret… 10-20 yıllık kullanımda sonuçları ortaya çıkacak olan nano gıdalara; tabiatta ve insan sağlığında geri dönüşü olmayan tahribatlar yapan sigara, cep telefonu, bilgisayar, kimyasal katkılı temizlik malzemeleri ve kazmetikler, kimyasal katkılı hazır yiyacekler, GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) sonucunda tüm dünyada artan KANSER vakaları yeterince referans olmuyor mu?

Nano teknoloji nedir?

*1 milimetrenin milyonda birine nano metre denir.

*Nano teknoloji ise maddelerin, milimetrenin milyonda biri olarak tabir edilen boyutuna kadar inerek yeni yapı ve nitelikler oluşturmaya çalışan teknoloji dalıdır.

*Bu teknoloji başta silah, bilgisayar, kimya, tekstil ve gıda olmak üzere farklı sektörlerde uygulamaya geçti.

*Nano teknoloji ile geliştirilen yeni nesil ürünlerin arasında üzerinde su damlası ve toz zerresi tutunmayan boyalar, çizilmeyen camlar ve yıpranmayan tekstil malzemeleri bulunuyor.

Nano food nedir?

*Nano teknoloji ve nano parçacıklarının kullanımıyla geliştirilen gıdalara denir. Gıdaların içerisine yerleştirilen “nano parçacıklar” istenilen özelliklerle donatılıyor.

*Bu özellikler renk, kıvam ve form başta olmak üzere çok farklı şekillerde kendini gösteriyor.

*Bu teknolojiyle geliştirilen çikolatalar istenilen seviyeye kadar sıcağa dayanıklı hale gelebiliyor.

*Veya gıdaların içerisine yerleştirilen “nano parçacıklarla” vitamin düzeyi artırılıyor.

*Dilimlenmiş patatesler kızartılmak için yağın içerisine atıldığında yalnızca belirtilen miktarda yağı bünyesine alıyor.

*Yiyeceklerin kıvamı ve rengi istenildiğinde ısı ve harekete göre değiştirilebiliyor.

SONUÇ: %100 YAPAY GIDALAR!

Her saat, her dakika, her saniye, hatta her salise durmadan çalışıyorlar! Dünyamızı bitirmeye, kirli amaçları için hayatımızı zorla yapaylaştırmaya uğraşıyorlar.

Ama bizde boş durmuyoruz! Son nefese kadar düşünebilmek, sağlıkla ve inançla yaşabilmek için uyanık olalım, atalarımızın yolundan ayrılmayalım, tabiatımıza ve %100 doğal olan her şeye sahip çıkalım…

Allah tabiatımızı ve sağlığımızı her türlü yapaylıktan korusun...  

Nihal Doğan / iyilikguzellik.com

Yorum Yap

Diğer Haberler