Son Dakika
Çarşamba, 5 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Nargile yararlı mı zararlı mı?
Ülkemizde sayısı hızla artan nargile cafeler şimdi de İngiltere'de popüler oldu ancak 1 saat nargile içmenin 200 adet sigara tüketmeye eşdeğer olduğunu söyleyen uzmanlar bu yaygınlıktan endişeli

İngiltere'nin Leicester kentinde, gençler arasında nargileyle tütün tüketiminden kaynaklanan hastalıkların artması doktorları şaşırttı.

Leicester Sağlık Hizmetleri biriminden sigara bıraktırma uzmanı Kasim Çovdari, nargilenin özellikle 15-24 yaş grubunda giderek yaygınlaştığını belirtti.

Çovdari, araştırmaların nargileyle tütün içmenin sigara içmekten daha az zararlı olduğu inanışıyla çeliştiğini söyledi, "Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, bir saat nargile tüttürmek, 200 adet sigara tüketmeye eşdeğer" dedi.

Kasim Çovdari birkaç yıl öncesine kadar neredeyse kimsenin bilmediği nargilenin, her kültür ve etnik gruptan gençler arasında inanılmaz bir hızla yayıldığını, ancak bu alışkanlığın solunum ve kalp rahatsızlıklarına neden olduğunu vurguladı.

Sigaranın bilinen zararlarına ek olarak nargile kullanımı uçuk ve verem gibi virüsleri kapma riskini de artırıyor.

Leicester Belediyesi'nden Govind Mandora kentte dört yıl önce sadece bir nargile cafesi varken bugün bu sayının 10'dan fazla olduğunu, gençlerin buralarda yer bulabilmek için bazen yarım saat beklediğini söyledi.

Mandora, sürekli nargile cafe açılması için yeni izin başvuruları aldıklarını belirterek, "Nargilenin sigara gibi kabul görmesini istemiyoruz" diye konuştu. (BBC)

TÜRKİYE BAĞIMLILIK 2. SIRADA

Yeşilay Genel Başkanı Muharrem Balcı, Türkiye'nin korkunç karnesini açıkladı.

Yeşilay Genel Başkanı Muharrem Balcı, Türkiye'nin sigara kullanan ülkeler arasında ikinci sırada yer aldığını belirterek, "Bağımlılar arasında Gazeteci, doktor ve öğretmenler ilk sıralarda bulunuyor" dedi.

Kırklareli Üniversitesi ile Yeşilay İl Temsilciliği işbirliğiyle Kültür Merkezi'nde, "Neden Yeşilay" konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Balcı, Yeşilayın artık üniversitelerle işbirliğine gittiğini, Türkiye'deki tüm üniversitelerde Yeşilay Kulüpleri kurulacağını söyledi.

Balcı, çok geniş alanda çalışmalar yapan Yeşilaya büyük ihtiyaç olduğunu ifade etti. Sigaraya bağlı hastalıklardan dünyada 5 milyon, Türkiye'de 150 bin insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, sigara kullanan ülkeler arasında ikinci, sigaranın zararlarını bilen ülkeler arasında da birinci sırada yer alıyor. Bağımlılar arasında gazeteci, doktor ve öğretmenler ilk sıralarda bulunuyor. Devletimiz sigara açısından önemli adımlar atıyor. Alkol konusunda ise ne yazık ki gerekli önlemler alınamıyor. Türkiye'de kumar oynanıyor hem de yasal olarak. Dünyada kumar oynayan ikinci ülkeyiz. Bu devletin kamu yöneticileri bir okula 'alkol' ismi verebiliyorlar. Sanal kumara 5 milyar dolar ödüyoruz. Bunun tamamı yurt dışındaki tacirlere gidiyor."

"TÜRKİYE UYUŞTURUCU DEPOSU HALİNE GELMİŞ"

Türkiye'de promosyonlu uyuşturucu maddelerin satıldığını iddia eden Balcı, "Türkiye'nin uyuşturucu deposu haline geldiğini" ileri sürdü. Türkiye'deki nesillerin geleceğinin parlak gözükmediğini savunan Balcı, şunları kaydetti:

"İnsanlar madde bağımlılıkları karşısında hayvanların bile koklamadığı dumana paralarını veriyor. Kendi ve çevresindekilerin sağlığını etkileyen kişiler, özgürlüğünü satan kişilerdir. Hiç kimse ne başkasına ne de kendisine zarar verme yetkisi yoktur. Özgürlüğü kısıtlanmış insanlar ikinci sınıf insanlardır. Geleceğimize sahip çıkarsak dünya daha yaşanılabilir olacaktır." Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ise sorunlar içerisinde mücadele eden nesillerin, gelecek nesillerin kaderini belirlediklerini söyledi. Konferansın sonunda Balcı, Rektör Aykaç'a plaket sundu.

01.04.2011 17:23:00 Bu haber 8243 defa okundu
Nargile yararlı mı zararlı mı?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri