Körfez ülkelerinden Katar'ın yeni uygulaması ülkede yaşayan Müslümanları tedirgin etti. Ülkede yeni başlayan uygulamaya merkezi Katar'da bulunan Dünya Alimler Birliği'nin nasıl bir tepki vereceği merak konusu...

Feyza Gümüşlüoğlu / TİMETURK / Doha

Katar geçtiğimiz günlerde oldukça radikal sayılabilecek bir adım atarak ülkede domuz eti satışını serbest hale getirdi.

Birkaç gün önce resmen başlayan domuz eti satışları ülkenin çoğunluğunu oluşturan yabancılar tarafından memnuniyetle karşılanırken Katarlılar arasında şimdiden büyük bir huzursuzluğa yol açtı.

Satışlar henüz başlamış olmasına rağmen sosyal medyada Katarlılar tarafından başlatılan boykot kampanyası geniş kitlelere ulaştı. Yapılan boykot çağrısında domuz eti satışının ‘haram olan davranışları normalleştirme yolunda oldukça tehlikeli bir adım’ olduğu dile getiriliyor.

Domuz eti satışını yasallaştırmanın İslami hassasiyetleri olduğu kadar yerel halkın duygularını da hiç saydığını belirten kampanya savunucuları satışları durdurmak için mücadele ediyor.

Domuz etinin nerelerde satılacağı ve satışların hangi kurallara göre yapılacağı henüz net değil. Alkol satışının yasak olduğu ülkede Müslüman olmayanlar devlet tarafından kendilerine verilen özel bir kart sayesinde alkollü içecek satın alabiliyor. Satışlar Katar Dağıtım Şirketi isimli merkezden yapılırken domuz etinin de muhtemelen aynı merkezden satılacağı belirtiliyor.

‘Domuz eti açılımı’nın 2022’de Katar’da gerçekleşecek olan Dünya Kupası'na hazırlık sürecinin bir parçası olduğu tahmin ediliyor.