"Sahte Bal"ın ardından başka bir gıda skandalı daha gün yüzüne çıktı. Erlere domuz, öğrencilere at eti yedirildiği ortaya çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel Yönetimindeki Deşifre ekibi marketlerde satışa sunulan ünlü firmalara ait, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden 20 numuneyi, referans laboratuar olarak kabul edilen TurkLab laboratuarında analiz ettirdi.

TurkLab Genel Müdürü Dr. Can Demir'in canlı yayında açıkladığı analiz sonuçlarıyla, yapılan hilelerle vatandaşın sağlığı ile nasıl oynandığı, yüzde 100 dana eti ibaresiyle vatandaşın nasıl kandırıldığı gözler önüne serildi.

Numunelerin yüzde 25'inde sakatat (Hayvan derisi, kemik, taşlık, böbrek,bağırsak) türevi karışımlara rastlanırken, numunelerin birinde de dana derisi tespit edildi..

Dr. Can Demir, İstanbul ve çevre illerde yapmış olduğu başka bir araştırmanın şok edici sonuçlarını da ilk kez canlı yayında açıkladı. Demir, özel bir kolejin yemekhanesinde öğrencilere servis edilmek üzere hazırlanmış at eti tespit ettiklerini, bir Askeri Birliğin kantininde de Mehmetçiğe domuz etinden yapılmış sucuklu tost yedirildiğini analiz sonuçlarıyla belirlediklerini açıkladı.. Konu ile ilgili askeri savcılığın soruşturma başlattığının altını çizen Dr. Can Demir, domuz eti konusunda gereken önlemlerin yeterince alınmadığından yakındı...

Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi prof. Dr. Haydar Özpınar'ın işlenmiş et ürünleri üzerinde yürüttüğü çalışmanın da sonuçları açıklandı.

Prof. Dr. Haydar Özpınar 300 farklı firmaya ait sucuk numuneleri üzerinde yapmış olduğu analiz sonuçlarında 300 numunenin yüzde 51 in de sakatat (Hayvan derisi, kemik, taşlık, böbrek,bağırsak) bulduklarını belirtti..

Programa telefonla bağlanan Tarım Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcı Ahmet Kavak, yayınını ihbar kabul ettiklerini, bakanlık olarak gerekenin yapılacağını söyledi.

GIDA GAREKETİ SORUYOR

Hani herşey yolundaydı ve denetim yapılıyordu? Hani şeyi gönül rahatlığı ile yiyebilirdik?

Bakan Mehdi Eker ve Ahmet Kavak'ın verdiği güvenceleri izlemek için lütfen bu videoda izleyiniz.TRT HABER, Büyük Takip, Gıda güvenliği ve helal...
ile gidahareketi