Yıllardır toplum sağlığını tehdit eden firmaların adlarını açıklamamak için direnen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, temsilcisi Mehdi Eker AHaber'de katılacağı program öncesinde toplum sağlığını tehdit iddiasıyla günah keçisi olarak seçtiği 6 firmanın adını teşhir etti.

Tarım Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma) yaptığını iddia ettiği ürün ve firma bilgileri şöyle:

BAL  F İ R M A L A R I

"Bal Teknesi" marka süzme sözde çiçek balı. Üretici: Marmaratürk Bitkisel ve Organik Ürünler

"Balderesi" marka süzme sözde çiçek balı. Üretici: Nurs Lokman Hekim Ltd. Şti. ve Tuana Bitkisel Ürünler Ltd. Şti.

"Oskar" marka süzme sçzde çiçek balı. Üretici: Kayserilioğulları Ltd Şti

"Maxitat" marka süzme sözde çiçek balı. Üretici: Tadaban Ltd Şti


SÜT ÜRÜNLERİ  F İ R M A L A R I


''Hasan Dede'' marka yağlı tulum peyniri. Üretici: Akgökseller  Tic. Ltd. Şti. Konya - (Nişasta ve bitkisel yağ tespiti)

''Yalçıntepe'' marka tam yağlı tulum peyniri. Üretici: Birsen Güven A.Ş. Kayseri - (Bitkisel yağ tespiti)

''Güldemce'' marka yağlı tulum peyniri. Üretici: Güldemce Gıda Tic. Ltd. Konya - (Bitkisel yağ tespiti)
 

ET ÜRÜNLERİ  F İ R M A L A R I

''Yemek'' marka pişmiş dana eti üreten Efraim Usta Lokantası Nazım Çakmak Çınarlı Mh. N. Erim Cd. Kayacı Sk. No:2 İzmit/Kocaeli - (tek tırnaklı eti)

''Apikoğlu'' marka acılı kangal sucuk yüzde 100 dana eti. Üretici: Etsan Gıda  A.Ş - İstanbul - (Kanatlı eti tespiti)

''Uludağ''
marka soyulmuş sosis. Üretici: Karizma Beşler Et Tesisleri Kemerburgaz Cad. No 76 Kağıthane - İstanbul - (Yabancı doku, iç organ tespiti) Satıcı BİM marketleri


Gıda Hareketi bu konudaki görüşlerini yakında açıklayacak...

 


Banvit'e ceza ile gidahareketi

Beşler Sucuk Bakanlığa ateş püskürdü

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınladığı raporda sosise iç organ kattığı belirtilen Beşler Et Tesisleri, Tarım Bakanlığı'na ateş püskürdü.

  Firma yetkililerinden zincir marketlerin satın alma müdürlerine gönderilen yazıda, Karizma Gıda (Beşler Et) ile ilgili bakanlık tarafından yayınlanan rapor sert bir dille eleştirilirken, 89 üründen sadece 1 tanesinde iç organ katkısı bulunması "manidar" olarak nitelendirildi.

Bilgilendirme mailinde Tarım Bakanlığı'na eş numuna gönderileceği ve TÜBİTAK'a tekrar analiz yaptırılacağı vurgulanırken, piliç eti kullanımında kıkırdak doku bulunmasının yaygın bir durum olduğu ve 'Yabancı doku ve iç organ" olarak tanımlandığı belirtildi.

Apikoğlu'ndan tavuk eti açıklaması

Apikoğlu, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Cuma günü yayınladığı hileli ürün satanlar listesinde adının geçmesine dair yazılı bir açıklama yayınladı .

İşte firmadan yapılan yazılı açıklama