Hileli gıda maddelerini üreten firmalar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından teşhir edilmeye başlayınca hem firmalar hem de tüketicileri korku sardı.

Tüketiciler Türk mutfağının vazgeçilmezi olan salçaların da incelenmesini istedi. Gönderdikleri şikayetlerde “Salçalarda zararlı katkı maddesi ve gıda boyası kullanılıyor” dediler.

Hileli bal, sucuk, salam, sosis ve peynir üreten firmaların teşhir edilmesinin ardından diğer firmalar korkuya kapılırken tüketiciler de tükettikleri her gıdadan emin olmak istediklerini kaydettiler. Tüketiciler, Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle mutfakların vazgeçilmezi “salça”yı şikayet ettiler. “Salçalarda ciddi şekilde gıda boyası kullanılıyor. Gıda güvenliği riski var” dediler.

Üretim koşulları bilinemediği için açıkta satılan gıda maddelerinin güvenlik riski vardır. Fakat hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar hem de tüketicilerin gönderdiği şikayetler sadece açıkta satılan değil marketlerde kapalı olarak satılan ürünlerin de tüketici sağlığını tehlikeye attığı görüldü.

“Salçalarda Gıda Boyası Var Salça Küflenmiyor”

“Mutfağınızdaki tehlikeye dikkat!” diyen tüketiciler yemeklerin vazgeçilmezi salça hakkında da inanılmaz iddialar ortaya attılar. “Daha doğal beslenebilmek amacıyla olabildiğince organik ürün almaya çalışıyorum.

Organik gıda üreticilerinden birinden aldığım organik tarım logolu ve IMO tarafından sertifikalandırılmış domates salçası aldım. İçindekiler kısmında sadece organik domates ve açıklamalarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izniyle hiç bir katkı maddesi kullanılmamıştır yazıyordu. Ancak salçayı kullandığımızda içeriğinde ciddi şekilde bir gıda boyası kullanıldığını anladım.

Çünkü yemekler her zamankinden daha kırmızı oluyor, tabaklara sinen kırmızılık yıkanınca zor çıkıyor, yıkamada kullandığımız fırça ve sünger kırmızı renge boyanıyordu. Bu ülkede organik olduğu iddia edilen, sertifikalandırılan bir ürüne de güvenemeyeceğimizi bir kez daha anladım.

Üstelik bu ürünlere eş değerlerinden daha fazla para ödüyoruz. Ayrıca organik ürünlerin diğerlerine göre koruyucu içermediğinden veya içermemesi gerektiğinden daha çabuk bozulması, bayatlaması gerekiyor. salçaların genellikle üzeri paslanır. Bu organik salça maşallah taş gibi üzeride paslanmıyor.”