Hem dünyada hem de ülkemizde çocuk sahibi olmak her geçen gün zorlaşıyor. Avrupa Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2050 yılında insanların ancak yüzde 5’i doğal yollarla çocuk sahibi olabilecek…

“Sperm sayısındaki hızlı düşüş görülüyor”

İnsanların giderek üreme yeteneğini kaybettiği d,le getiren Türk Jinekoloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş; “Değişen yaşam koşulları üreme sorunlarına neden oluyor. Çevre, hava ve su kirliliği çok ciddi problem yaratıyor. Bu faktörler kadınların üremesini de olumsuz etkiliyor.

Erkekler üzerinde çok daha önemli üreme sorunlarına yol açıyor. Erkeklerin özellikle sperm sayısındaki hızlı düşüş endişe vericidir.

Kadınlarda ise şişmanlık nedeniyle üreme sorunları görülmektedir. Türkiye’de ciddi bir obezite problemi var, bu kadınlarda yumurtlama bozukluğu, düşüklerin artışı, embriyoların rahime tutunamaması gibi problemlerle karşımıza çıkıyor.

Toksik maddeler, sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer ajanlar, gıdalarda kullanılan kimyasallar, katkı maddeleri ve hormonlar üreme üzerinde insanların neslinin sonunu getirebilecek kadar kötü etki yapıyor.

“Kadınlarda 35 yaş sonrası üreme zorlaşıyor”

Yardımla üreme yöntemlerine duyulan ihtiyaç giderek artıyor.

- Üreme sağlığını korumak için doğru bir beslenme planı uygulayın.

- Düzenli egzersiz yapın.

- Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunun.

- Çocuk yapma yaşını çok ileri yaşlara ertelemeyin.

- Bebek sahibi olma yaşını kadınlarda 35, erkeklerde 40’dan sonraya bırakmamak lazım.

İNSAN ÖMRÜ UZADI AMA SPERMLERİ YOK OLDU

Son 100-200 yıl içinde insan ömrü uzadı ama bizim genetik mirasımız aynen devam ediyor yani üreme için en sağlıklı yaş 20-24 olarak kabul ediliyor, ikinci en sağlıklı yaş 25-29, üçüncü 30-35 arasıdır.

20 yaş öncesi ergen gebeliği olarak kabul ediliyor.

Erken gebelik hipertansiyon başta olmak üzere çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Kadınlarda 35 yaş sonrası üreme zorlaşıyor.

Down sendromlu bebek riski artıyor.

Evli bir çift bir yıl korunmadıkları halde bebekleri olmazsa mutlaka doktora başvursun.” (oncesaglik.com)