Sütlerin fabrikalara taşınırken bozulmaması için kanser yapıcı 'hidrojen peroksit' atıldığı iddia edildi. İddianın sahibi bir milletvekili. Ekonomi zarar görmesin ama insan önemli değil. Ekonomimizin büyümesi, şirketlerimizin zarar görmemesi için insanlar kanser olmuş çok mu? Nasılsa Başbakanımız 3 çocuk iste nüfusumuz artacak... İşte CHP'li vekilde can alıcı sorular:

Tankerle taşınan sütlere, bozulmaması amacıyla saç boyasında kullanılan "hidrojen peroksit" katıldığı yolundaki iddialar TBMM gündemine taşındı.

Habertürk gazetesinin haberine Saliha Çolak'ın haberine göre; CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, gıdalara katılan zararlımaddelerle ilgili yapılan çalışmaları sordu. Oran'ın önergesinden ilginç iddialar ve sorular şöyle: Frigorifik sistemi olmayan tankerlerle üreticiden süt toplayan bazı tüccarların sıcak havada sütün bozulmaması için, saç boyamada yararlanılan 'hidrojen peroksiti' süte karıştırdığı ve bunun da bütün bakterileri öldürmesi nedeniyle o sütü yararsız kıldığı bilgisi doğru mudur? Bu amaçla hiç kontrol yapıldı mı?

'HAZIR KÖFTE HARCI, RENKLİ YOĞURDA ÇİN TUZU'

Güney Amerika'dan ithal edilen üzümlerde kullanıldığı belirtilen "sitokinin" denilen hormonun; üzüm tanesini büyüterek ağırlığını artırdığı, şeklini düzeltip, rengini parlaklaştırdığı, ancak insan metabolizmasında da ağır etki yarattığı iddiası doğru mudur?

Gümrüklerde bu yönde kontrol yapılıyormu?

Hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorba, dondurma, renkli yoğurt gibi hazır gıdalarda sıklıkla kullanılan ve zaman zaman "Çin Tuzu" adıyla da satışı yapılan MonosodyumGlutamat (MSG) için bir inceleme yaptınız mı?

İçeriğinde MSG bulunduğu halde, ambalajında "Hiçbir koruyucu madde içermez" ibaresiyle gıda satışı yapılması mevzuata uygun mudur? (Sabah)

GIDA HAREKETİ HATIRLATIYOR VE UYARIYOR!

Balmumu (E901i) ve ağartılmış nişasta (E1403) kanserojen hidrojen peroksit ile ağartılır, 

Potasyum Persülfat (E922) ve Amonyum Persülfat (E923) ise kanserojen hidrojen peroksiten elde edilip gıdalarda kullanılır. Bunların Türkiye'de de kullanımı serbesttir. Bunlara izin veren Bakanlık, bu kanserojen maddenin sütte kullanılmasına niçin itiraz etsin ki?

Gıda katkılarında dönen dolaplar Kemal Özer'in çok yakında çıkacak kitabında anlatılıyor.