Sağlık Bakanlığı’nın 'Anne sütü bankası' kurma girişimini değerlendiren Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı bu ülkenin Müslüman olduğunu unutmuş olmalı. Aksi halde böyle saçma ve riskli girişimi aklından bile geçiremezdi” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni doğan ve anne sütü yeterli olmayan bebeklerin, anne sütünden mahrum olmasını engellemek iddiasıyla tehlikeli bir girişimde bulunduğunu hatırlatan Kemal Özer; bu girişimin nesep karışmalarına yol açacağını ve insanların sütkardeşi veya sütannesiyle evlenmek gibi bir riskle karşı karşıya kalabileceğini dile getiriyor.

Sütanne ve sütkardeşliğinin ne demek olduğunu bir fıkıhçı kadar bilen Başbakan’a bağlı bakanlığın “anne sütü bankası” gibi, karmaşık evliliklerin oluşmasına yol açabilecek bir teklifle ortaya çıkmasına inanamadığını belirten Gıda Hareketi Lideri Özer, “Başbakan bu saçmalık ve çılgınlığa derhal son vermelidir” dedi.

Bu tür girişimlerle modern devletin ve bürokrasinin, toplumun inanç hassasiyetlerine değer vermediğini bir kez daha gösterdiğini belirten Gıda Hareketi Lideri Özer, İmam Hatip Lisesi mezunu olan bir Sağlık Bakanı’nın ilk icraatının “Anne Sütü Bankası” kurulması girişimi olmasının hayal kırıklığına neden olduğunu dile getirip ekliyor; “Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bu çılgın ve tehlikeli oyunun geri çekildiğini açıklamalıdır.”

Bazı fıkıhçıların konuyu yarım ağızla eleştirmelerini de modern çağın bir paradoksu olarak gördüğünü söyleyen Kemal Özer; “İlahiyatçılar ve özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığı, sütkardeşliği ve sütanne evliliği konusunda İslam’ın hükümlerini açık seçik ortaya koyarak bu tehlikeli girişimi engellemeliler. Aksi durumda bu vebalin ortağı olurlar” diyor

Nisa Suresi, 23. Ayet-i Kerime:Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”

Bir haber geldi: Kardeşinle evlenmişsin…

Nazife Şişman: Endüstriyel bir ürün olarak anne sütü

 

Nazife Şişman: Anne sütü bankacılığında ekonomi-kültür-siyaset

Prof Dr Cevat Akşit: Anne sütü bankası dini silme projesidir!

Nureddin Yıldız: Müslüman süt bankasına süt veremez ve süt alamaz

Sağlık Bakanı: Diyanet anne sütü bankasına izin verdi

Hasan Karakaya: Ya Süt Bankasının başındaki adam sütü bozuk ise!

Mehmet Ali Bulut: Bu nasıl bir cüret böyle!

Emine Şenlikoğlu: Anne sütü bankasının bir adım sonrası sperm bankası

Prof Dr faruk Beşer: Süt bankaları iyi bir niyetin kötü bir meyvesi olabilir

Ayşe Böhürler: Bu mudur dindarlar olarak geleneğe sahip çıkma stratejimiz?

Prof Dr Orhan Çeker: Anne sütü bankası büyük vebal

Diyanet'ten anne sütü bankası konusunda 2 ayrı yaklaşım

Bakın Rusya anne sütü bankasında ne tür cinayetler işlemiş

Prof Dr Saffet Köse:
"Aynı anneden süt emen çocuklar, aynı anne-babadan dünyaya gelmiş gibi kardeştirler. Evlenmeleri de Kur'an ve hadislerde yer alan kesin hükümlerle haramdır."

Prof Dr Hamdi Döndüren:

"İslam'a göre bir Müslüman’ın ancak Ehl-i Kitap olan annelerin sütünü içebildiğini belirten Hamdi Döndüren, “Ateist, komünist veya inanmayan annelerin sütünü nasıl tespit edeceksiniz?”

 

SAĞLIK VE GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ Diyor ki:

"Anneyi besleyemeyenler, suni ve popülist projelerle iş yapıyor gözüküyorlar. Oysa anneyi beslemeyi düşünselerdi bebekleri zaten beslemiş olacaklar. Ancak bu konudaki en büyük korkumuz: "Anneyi besleyin dedik" diye, anneleri GDO'lu soya ve mısırla beslemeye kalkıp süt makinesi zannebilirler."

 

Anne sütü bankasının ne tür riskleri var? from gidahareketi