Polis; Et ve Balık Kurumu’ndaki sakatat ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiasıyla 33 kişiyi gözaltına aldı.

Ş.T. yönetimindeki suç örgütünün ”Eşek pokeri” oynattığı kişileri boş senet imzalatarak borca soktuğu da öne sürüldü

Türkiye’nin et ve balık ihtiyacını karşılayan Et ve Balık Kurumu polis baskınıyla sarsıldı. Polis, kurumdaki bazı ihalelere fesat karıştırıldığı gerekçesiyle suç örgütü lideri Ş.T. ile 5 kurum çalışanının da aralarında bulunduğu 33 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonun, Ş.T. liderliğindeki suç örgütünün, bazı kurum çalışanlarıyla ilişkiye geçip, sakatat ihalelerine fesat karıştırarak kurumu zarara uğrattıkları gerekçesiyle yapıldığı öne sürüldü.

Suç örgütünün sakatat alanında tekel oluşturduğu belirtilirken, ihalelerdeki usulsüzlüğün mali boyutunun milyonlarca TL’yi bulduğu ifade edildi.

Takip 1.5 yıl sürdü

Polis, 1.5 yıllık teknik ve fiziki takibin ardından önceki gün operasyon için düğmeye bastı. Ankara, Antalya, İstanbul ve Bursa’da belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 33 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Et ve Balık Kurumu’nun Sincan’daki kombinalarında görev yapan 5 üst düzey personel ile suç örgütü lideri Ş.T. ve yardımcısı E.T.’nin de bulunduğu belirtildi. Ş.T. ve E.T.’nin, “Kürt Ahmet” olarak bilinen işadamı Ahmet Turgut’un yeğenleri olduğu kaydedildi.   

İhale bilgileri suç örgütüne gitti

Gözaltına alınanlar Ankara Emniyeti’ne götürülerek sorguya alındı. Operasyon kapsamında, özellikle sakatat ihalelerine fesat karıştırılılarak, bu ihalelerin yalnızca suç örgütünün kurduğu şirketler tarafından kazanılmasının sağlandığı öne sürüldü.

Kurumda görevli personelin de ihale bilgilerini maddi çıkar karşılığında suç örgütüne ilettiği iddia edildi. Böylece sakatat işinde tekel oluşturulduğu belirtildi. (Milliyet)