Türkler ürünlerine doğal, natturel, köy, organik, helal gibi sahte etiketler asarda Çin yapmaz mı? Olur elbet. Ancak şunuda unutmamak gerek: Aslolan endüstrileşen organik değil, gelenekseldir.

İnsanın aklına gelebilecek her türlü ürünün taklidini üretmekle meşhur olan Çinliler, organik gıdaların da sahtesini üretmiş, Cornucopia Institute iddiasıa göre. Kurumun bu iddialarını sağlıklı gıda konusunda ilginç haber ve yorumları ile bilinen NaturalNews haber portalı da doğruluyor.

İşin daha da ilginç ABD tarım bakanlığının bazı Çin’den gelen ürünlere organik sertifikasının kendilerinin vermeleri, oysa NaturalNews’ün iddiasına göre özellikle Çin’in ABD pazarına sokmaya çalıştığı ve başardığı organik etiketle sunulan “chlorella” adlı üründe ciddi miktarda “endüstriyel metal” kalıntıları bulunduğu.

2009 yılında ABD tarım bakanlığı Çin’den gelen “organik” etiketli ürünleri mercek altına alacaklarını duyurmuş. Ancak ne hikmetse bazı organik olmakla yakından uzaktan alakası olmayan ürünler raflarda yerini almış.

Cornucopia enstitüsünün yayınladığı bir raporda uzun uzun organik iddiasında bulunan ürünlerin içinde, GDO’lu ürün sattığı aşikar olan firmaların ürettiği katkı maddelerin varlığı gözler önüne seriliyor, rapora şu adresten ulaşabilirsiniz; http://cornucopia.org/cereal-scorecard/docs/Cornucopia_Cereal_Report.pdf

Cornucopia, bereket boynuzu demek, kurum ismini buradan almış. Gıda güvenliği ve bu konuda kamuoyu eğitimi üzerine çeşitli aktiviteleri ve yayınları mevcut.

Aşağıdaki tablo ise bütün bu iddiaları doğrular nitelikte, çünkü devasa gıda firmaların nasıl “organik gıda sektörünü” kontrol ettiğini ve “organik” ürünler ürettiklerini iddia eden küçük firmaları satın aldıklarını gösteriyor. Tabloyu Michigan State Üniversitesinden Prof. Phillip H. Howard hazırlamış.

Resmi büyütmek için üzerini tıklayın, hangi firmaların kimleri satın aldığını görün. Ayrıca bazı devasa şirketlerin satın aldıkları bu aşağıdaki tabloda yer alan bazı “organik” gıda üreten firmaların isimleri o kadar “komik” ki, resmen insanın gözünü boyamak için uydurulmuş isimler oldukları belli:

Yani müşteriye, “ne olur bize güvenin bakın firmanın ismi bile “organik” çağrışımlı” demek istemişler:

Back to Nature / Doğaya Dönüş…(meşhur Hollywood zırvalığı “Back to the future” filminden etkilenmişler)

Seeds of Change / Değişim Tohumları…(GDO’lu tohum kullanmıyoruz yalanı mı bu?)

Honest Tea / Dürüst Çay (Yorumsuz, çayın dürüstü ne demek, firma da büyük bir firma, reklamcıları iflas etmiş fikir konusunda)

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

GÜVENLİ ÜRÜNLER GELENEKSEL GARANTİ MARKASI İÇİN TIKLAYIN