Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin bir önerisi daha hayata geçiyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni çıkartılacak Torba Kanun ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan ve yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezasının verileceğini söyledi.

GIDA HAREKETİ ÖNERMİŞTİ

Yıllardır gıda teröristlerine verilen cezaları eleştiren Gıda Hareketi'nin önerilerinin bir bölümü daha hükümet tarafından hayata geçiriliyor. Hâlen hileli üretim yapan gıda üreticisi en küçük firma ile en büyük firmaya basit bir para cezası verilip, hile yapmaya devam etmesine izin veriliyordu. Mevcuat uygulamayı eleştiren Gıda Hareketi, cezaların büyük firmalar için ödül olduğunu ve caydırıcı olmadığını belirtip üç kademeli bir çözüm paketi sunmuştu.

GIDA HAREKETİ NE ÖNERMİŞTİ?

Gıda Hareketi'nin çözüm önerisinde;

(1) Cezalar işletmenin gelirinin yüzde 10 şeklinde bir esasla verilerek büyük ve küçük işletmeler arasında denge sağlanması,
(2) Teşhirlerin tüm firmalara için geçerli hale getirilmesi ve her ay düzenli yapılması,
(3) Mükerrer işlemlerde ağır hapis ve ticaretten men cezası verilmesini istiyordu.

Yeni düzenleme hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni çıkartılacak Torba Kanun ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan ve yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezasının verileceğini söyledi.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Kasım ayında meclise gelecek Torba Kanunu'nda konuya ilişkin düzenlemeler bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi vatandaşı aldatan, yanıltan veya gıdaların içerisine söylendiğinin dışında katkı maddesi katanlar, 'Cezasını ödedim yapmaya devam ederim' diyemeyecekler. Bu doğru değil zaten. Yanıltıcı reklam yaparak vatandaşları kandıran kişilere yönelikte aynı cezalar uygulanacak. 'Şu gıdayı al, hastalığın tedavi olsun, her türlü derde derman' gibi reklamlar yaparak vatandaşlarımızı kandıran kişilere de müsaade etmeyeceğiz. Yeni çıkartacağımız Torba Kanunu ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan, yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezası gelecek."