Ayranın nasıl yapıldığını bilmeyenle tanışınca kolları sıvadı Arzu Aygen. Hem sağlıklı hem besleyici hem de geleneksel yemeklerin aslında ne kadar da kolay yapılabileceğini Sevgili Mutfak adlı kitapta anlattı.

Yemek yapmayı sevdiren kitap çıktı...

Yemek yapmayı unuttuk. İşlerimiz çok, vaktimiz yok. Her köşe başında pideciler, çorbacılar, kebapçılar. Mutfak kahvenin suyunu ısıttığımız, buzdolabındaki meşrubata uzanmak için girdiğimiz yer. Evin fazla kullanılmayan bir odası…

Sevgili Mutfak, işte bütün bu küsmüş mutfakların gönlünü almak, onları yeniden canlandırmak için yazılmış...

Sayfalar arasında gezindikçe yemek yapmanın ne kadar kolay olduğunu görüyorsunuz. Kitap okuyucuya önce pişirme tekniklerini öğretiyor. Türk mutfağından kıymalı yemeklerin, zeytinyağlıların, dolmaların, çorbaların, pilavların nasıl hazırlanacağı detaylarıyla, akılda kalacak çizimlerle anlatılıyor. Arkasından örnek tariflere geçiliyor. Etli dolma, ezogelin çorbası, humus, köfte, iç pilav, menemen tarifleri en acemi aşçının kolaylıkla takip edebileceği şekilde son derece ayrıntılı yazılmış. Mantı, karnıyarık, zeytinyağlı sarma tarifleri bile göze kolay görünüyor, insanın mutfağa girip hemen pişiresi geliyor. Yemeklerin yapılışı aşama aşama fotoğraflı. Hepsi “hakiki” yemek tarifi, anneannelerimizin zamanındaki gibi.

Mutfakla arasına kara kedi girmiş, belki de daha hiç mutfağa girmemiş okur için hazine değerinde bilgiler de unutulmamış. Erzak dolabında bulunması gerekenler, köftenin yanına yakışan yemekler, 20 dakikada karın doyurmanın yolları, kızartma yaparken dikkat edilecekler, karanlıkta saklanacak zeytinyağları, kabak dolmasından çıkan içle hazırlanan mücverler… Mutfakta donanımlı, bilgili ve bilinçli olmamız hedeflenmiş.

Kitabın yazarı Arzu Aygen’e göre sevdiklerimiz için, kendimiz için yemek pişirmek hayati önem taşıyor. Ocağın başına geçmek çocuk yanaklarının pembeleşmesine, dededen kalma pembe domateslerin soyunu devam ettirmesine, kasap, yufkacı, kaymakçı gibi küçük esnafın yaşayabilmesine yardım ediyor. Yazar günlük hayatta pek de üzerinde durmadığımız konularda sarsıcı bilgiler veriyor. Endüstriyel üretimde tavukların, sığırların, balıkların başına gelenleri; tohumlarımıza, topraklarımıza yapılanları; marketlerde gıda ismiyle satılanları anlatıyor. Geçmişi bugünle, toprağı meyveyle, çayırı sütle bir araya getiriyor. Hepimizi temiz gıdayla, gerçek gıdayla beslenmeye, daha insaflı, daha vicdanlı, daha insan olmaya çağırıyor.

Arzu Aygen’in ilk kitabı “Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri” Gourmand ödülüne layık görülmüş. Tariflerinin “tutmasıyla” biliniyor. Bir okuyucusunun tabiriyle tariflerinde “Ölçüler şaşmıyor, denedikçe coşuyorsunuz”!

Yemek yapmayı öğrenmek isteyenler, mutfakta acemilik çekenler, yeni evliler, yeni anneler, öğrenciler, bu kitap sizin için... Malzeme seçiminden pişirme tekniklerine ihtiyacınız olan her türlü bilgi bu kitapta! Hazır olun, Sevgili Mutfak hayatınızı değiştirecek…

Kitapta 20 dakikada hazırlayacağınız basit ve pratik yemeklerden aşure ve üzüm pekmezine 160 tarif yer alıyor.

Yemek yapmayı öğrenmek isteyenler, mutfakta acemilik çekenler, yeni evliler, öğrenciler... Ev yemeği seviyorsunuz, sağlıklı beslenmek istiyorsunuz ve artık iş başa düşünce yemek yapmak zorundasınız. Peki ama nasıl? Pilavdan çorbaya, et ve sebze yemeğinden yoğurt yapmaya her şeyi silbaştan öğrenmek isterseniz Arzu Aygen'in yazdığı Sevgili Mutfak kitabı size rehber olabilir. İçinde 160 tarifin bulunduğu kitap sayesinde mantı açabilir, ekşi mayalı ekmeği evde yapabilirsiniz!  
  
 AYRAN YAPMAYI BİLMEYEN VAR!

Halen bir yayınevinde editör olarak çalışan Arzu Aygen'in ilk kitabı 2006'da yayımlanan Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri. Bu kitap, Türkiye'nin en iyi sağlık beslenme kitabı alanında Gourmand ödülüne layık görülmüştü. Aygen'in yeni kitabı ise yemek yapmayı öğrenmek isteyenler için bol fotoğraflı, en ince ayrıntıya kadar açıklamalı, tamamı denenmiş tariflerin yer aldığı Sevgili Mutfak. Aygen, tek başına mutfağa giren kişilerin zorluk çekmeden lezzetli yemekler hazırlamasına yardımcı olmak için bu kitabı yazdığını söylüyor. Tabii bir de ayran yapmayı bilmeyen kişilerle karşılaşması Aygen'i böyle bir kitap hazırlamaya da yöneltmiş: "Ayranı hazır bir gıda zannediyorlar, yani sıvı halde kendiliğinden dünyaya gelmiş bir gıda... Su ve yoğurttan yapıldığını bilmeyen var maalesef."

Kitapta ayran yapımından turşu kurulmasına, aşureden pirinç pilavına pek çok tarif var. Aygen, reçelden limonataya hatta pekmeze her şeyin evde kolayca hazırlanabileceğini, piyasada satılan gıdaların içinde katkı maddesinin çok olduğunu söylüyor: "Anneannenizin anneannesinin zamanında olan şeyleri yemeyin. Şimdi 8-10 yaşındaki çocukların anneanneleri 50 küsur yaşında. Onlar da her türlü hazır gıdayı gördü. Hakiki gıda için onların da anneannelerinin zamanına gitmek gerekiyor. Ben bu kitabı yazarak yemek yapmanın gerçekten kolay bir şey olduğunu göstermeye, mutfaktaki hakikati anlatmaya çalıştım. İçinde çizimler de var, insanlara balık tutmayı öğretiyorum."

TARHANA TARİFİ BİLE VERMİŞ

Kitaptaki en zor tarif mantı. Ama hamurunu kendiniz açıp içini doldurup kolayca yapabiliyorsunuz. Aslında kitaptakı pek çok tarif 'zor' olduğu gerekçesiyle hiç hazırlamadığınız yemeklerin ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Örneğin aşure... Arzu Aygen'in tarifiyle aşure hazırlamak da zahmetsiz. Hatta Aygen, evde tarhana hazırlamanın tarifini bile vermiş! Kısaca onun mutfağında zor diye bir şey yok.
Bir yemek için kuru ekmek de yeter

Kitaptaki malzemelerin hepsi doğal. Beyaz un yerine tam buğday unu, şeker yerine pekmez ya da bal kullanılıyor. Mesela sakızlı muhallebi, un helvası tariflerinde şeker veya tatlandırıcı yok. Sıvı yağ olarak zeytinyağı tercih edilmiş. Kitapta ekşi maya tarifi de yer alıyor. Yapmamak için bir bahaneniz olamaz çünkü un, su ve tuzu karıştırıp bırakıyorsunuz. 14 gün sonunda dilerseniz 100 yıl boyunca kullanacağınız maya hazır! Evde hiçbir şey yok ama açsınız. Arzu Aygen'in bunun için de bir tarifi var: Papara. Kuru ekmeği değerlendirebileceğiniz, doyurucu, besleyici bir yemek.

Arzu Aygen

21 senedir gıda ve yayıncılık alanlarında çalışıyor. 2006’da annesi Ülfet Aygen ile birlikte hazırladıkları Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri, Türkiye’nin en iyi sağlık ve beslenme kitabı Gourmand ödülüne sahip. Soframda Anadolu isimli, yöresel Anadolu yemeklerinin konu edildiği 7 ciltlik, henüz yayınlanmamış bir çalışması mevcut. Hayykitap’ta yemek, sağlık, beslenme kitaplarının editörlüğünü yapıyor. Taş Devri Diyeti, Satılık Hastalıklar, Cep Tehlikesi gibi çok ses getirmiş kitapları yayınlayan ekipte yer alıyor. iyilikguzellik.com sitesinde yazı yazıyor. Ekşi mayalı şahane ekmekler pişiriyor. Küçük bahçesinde ekip biçiyor.

Kitap hakkında