Devlet dediğin böyle olmalı. Hamuduyla götürene af, damgasız 15 yumurtaya 15 bin lira ceza kesmeli. Amaç milletin kendi imkanlarıyla geçinmesini engelleyip, büyük şirketlere mahkum etmek olmalı. Herkesi şirketlerin ve zenginleri köleşi yapmalı devlet dediğin. Yazık ki bu Avrupa'da değil, Türkiye'de oluyor. Ama kimse korkmayıp inadına direnmeli. Direnerek ve el birliği ile bu zulme durdurabiliriz.

Foça'nın kırsal Gerenköy Mahallesi'nde çiftçilik yapan Mümin Ihlamur, 2015 yılı Mayıs ayında, kümesindeki 30 yumurtayı satmak için Foça Pazarı'na götürdü.
 
Yumurtalardan 15'ini satıp, diğer 15'ini de tezgahının yan tarafına koyarak, sipariş verip almaya gelecek kişiyi beklemeye başladı. Bu sırada denetime gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Ihlamur'un sattığı yumurtaların kabuğunda, işletme numarası, kümes numarası ve yumurtlama tarihi ibarelerinin yer aldığı damganın bulunmadığını belirledi.
 
Ekipler Ihlamur'u uyarıp, söz konusu damgayı temin etmesi için 30 gün süre verdi.
 
Ancak, bir daha kendisini ne görmeye, ne de denetlemeye gelen olmadığını ileri süren Ihlamur, aradan geçen 2 yıl 4 aylık sürenin ardından gelen tebligatla, 15 bin liralık para cezası kesildiğini öğrenince şoke oldu.
 
15 yumurta için toplam 15 bin lira ceza kesilen Mümin Ihlamur isyanını şu cümlelerle dile getirdi: "15 bin lira param olsa zaten ben niye çalışayım. Hayatım boyunca bu kadar parayı ben bir arada görmedim. Kıt kanaat geçinen bir aileyiz.
 
Bunun suç olduğunu bilsem, bırakın yumurta satmayı, ihtiyacım kadar bile tavuk beslemem.
 
Köylü kardeşlerim düşünsünler, taşınsınlar, tavuğu olanlar ona göre dikkat etsinler.
 
Benim başıma gelen onların başına gelmesin. Biz işletme değiliz ki damgamız olsun. Altı üstü ihtiyacımızın fazlası olan birkaç yumurtayı satmak istedik, başımıza gelmeyen kalmadı" dedi.
 
Ihlamur, geçen 11 Eylül'de eline ulaşan tebligat üzerine avukatı Aycan Güler aracılığı ile Foça Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurup, cezaya itiraz etti.
 
YAZIKLAR OLSUN
 
Gıda Hareketi olarak bu zulme yıllardır itiraz ediyoruz. Bu milleti değerlerinden ve geleneklerinden koparmak için geliştirilmiş bir zulüm bu.
 
Bu zulüm ki, milleti namerde muhtaç etmenin modern yoludur. Ülkeyi sömüren dev gıda firmalarına kesilen ceza ile, mahalle bakkalına kesilen ceza da aynı. Bu sözde ceza zengin ödül iken, fakir için ölüm.
 
Ayrıca köylü yumurta üretip, namerde muhtaç olmaması ödül ve teşvik edilmesi, sevinilmesi gereken bir hâl iken, bu bilimci zırva zihniyet ceza kesiyor. Yazık bu ülkeye! Yazık bu millete! Yazıklar olsun bu zalim bürokrasiye!