GDO'lu ürünlerin ülkemizde yasak olduğunu iddia eden Tarım Bakanlığı yetkililerini cevap domatesin kendinden geldi. Genetiği değiştirilmiş tohumdan üretildiği anlaşılan domateslerin çekirdeklerinde yaklaşık 8-10 santimetre uzunluğunda fideler çıktı.

İzmir'in Karabağlar ilçesi 5764/2 sokakta yaşayan Güngör ailesini şaşırtan olay, iki çocuk annesi S. G.'ün sokaktan geçen seyyar bir manavdan domates satın almasıyla başladı. Eve gelerek yemek hazırlayan S. G. , domatesleri doğradığında ise gördüğü manzara karşısında çok şaşırdı. Aşırı hormon kullanılan domateslerin içindeki çekirdeklerde 8-10 santimetre uzunluğunda fideler çıktı. Yaşadıkları olayı anlatan S. G.'ün eşi A. G., "Bizden sonraki nesiller bu hormonlu gıdaları yiyerek kanser mi olacak" dedi.

Hormonlu gıdaların yaygınlaştını ancak bu domateste kullanılan hormonun oldukça abartıldığını söyleyen G., "Çekirdeklerine bakıyorsun resmen filizlenmiş. O zaman vatandaş olarak bizler pazardan, manavdan domates almayalım, herkes kendi domatesini yetiştirsin. Yani 1.5-2 lira vererek satın aldığımız domatesten filizler çıktı. Biz bunları çocuklarımıza nasıl yediririz? Böyle mi nesil yetiştireceğiz? Böyle şey olmaz. Avrupa Birliği'ne ihraç edilen gıdalarda küçük bir hormon çıkınca hemen geri gönderiyorlar ama bizlere hormonlu gıdalar yediriyorlar" deyi konuştu. 

Aldığı domateslerin içindeki çekirdeklerden filiz çıktığını gören ev hanımı S. G. de, hayatı boyunca böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi. Hormonlu gıdaların çocuklar için, gelecek nesiller için son derece zararlı olduğunu hatırlatan Güngör, "Bunu çocuklarıma nasıl yediririm, tabii ki yedirmem. Çocuklarımızı zehirlemek için mi yetiştiriyoruz?" diye sordu. A. G.'ün 70 yaşındaki annesi Ü. G. de, bu yaşına kadar daha önce hiç böyle bir domates görmediğini vurguladı. G., "Domatesin içindeki çekirdekten 10 santimetrelik bir filiz çıkarıp onu saksıya gömdüm. Yani böyle domates olurmu içinden fidan çıkıyor. Çok şaşırdık" diyor

Rusya geri çevirdi iç pazara sürüldü