Dümdüz olmayan salatalıklara ya da kalem misali tezgâhta yan yana yatırılamayan havuçların pazarda satılması yasaklayan AB sebzelere “şekil özgürlüğü(!)” getirdi. AB'yi tercüme ekmekten başka iş yapmayan Türk bürokrasisi de salatalık stardardı adında komik standartlar yayınlamıştı.

Geliştirdikleri sözde standartların GDO'cuların işine yaradığını ve kalitesi bozduğunu gören Avrupa Birliği Tarım ve Çevre Geliştirme Komisyon Avrupa Birliği’nin bazı sebze ve meyveler üzerindeki şekil denetimine son verdiğini duyurdu.

On yıldır yürürlükte olan tarım yasasına göre AB’de tarım üreticilerinin pazarda satabileceği meyve ve sebzelerin biçiminin nasıl olacağı da Brüksel tarafından belirleniyordu.

Örneğin dümdüz olmayan salatalıklara ya da kalem misali tezgâhta yan yana yatırılamayan havuçların pazarda satılması yasaktı.

Şimdi kabul edilen yeni düzenlemeye göre 26 sebze ve meyveye “şekil özgürlüğü” iade edildi. Ama aralarında elma ve çileğin de bulunduğu bir kısım meyvenin şeklini Avrupa Parlamentosu bundan böyle de belirlemeye devam edecek. Diğer ürünlerle ilgili olarak, Avrupa Parlamentosu yerine piyasanın belirleyici olmasına karar verildi. Bu yeni düzenleme, AB'de herkesin çok yakındığı bürokrasiyle mücadele kapsamında gerçekleşti.

Öte yandan AB yetkilileri "bu fiziki düzgünlük saplantısının doğal ürünlerin girişini engellediğini ve GDO'cuların işine yaradığının fark edildiğini' bu değişikliği sağladığını belirtiyorlar.