Çin'n dillere destan zulümlerinden biri daha ortaya çıktı. Çin idamları organ nakli için kullanıyor. Çin'de her üç organ naklinden ikisi idam mahkumlarından yapılıyor. Ve alıcılar bir organ nakline 20 bin euro ödüyor.

Çin'de nakli yapılan her üç organdan ikisi idam edilen mahkumlardan alındığı ortaya çıktı. İnsan hakları savunucuları uzun zamandan beri Çin'in bu suistimalini gündeme getiriyor. Ancak Çin yöneticilerinden herhangi bir müdahale görülmemişti.

Yerel kaynaklara göre Çin'de bir organ için 20 bin avroya kadar varan ücret ödeniyor. İdam edilen mahkumların organlarını alabilmek için imzalı onayları gerektiği halde çoğu zaman hukuk çiğnenerek mahkumların organları satışa sunuluyor.

Çin'deki organ alıcıları bir organ için 100 bin ile 200 bin yuan (10 bin ile 20 bin avro) arası bir para ödüyor. Şu anda Çin'de organ nakline ihtiyacı olan 1 milyon hasta var ve her birinin organ alabilme ihtimali yüzde 1.

Çin'de her yıl beş bin insan idam ediliyor. Bu rakam bütün dünyada bir yılda yapılan idam sayısından çok daha fazla ve her geçen yıl daha da artıyor. Her ne kadar Çin idam sayısını devlet sırrı olarak saklasa da, bu rakam merkezi ABD'de bulunan Dui Hua Vakfı'nın tahmini bir rakamı. Bu vakıf Çin'deki siyasi mahkumlara yardım için çalışıyor. (dünyabulteni)

 

Organ Bağışı: Ya da çıkmadık candan ümit kesmek

Diyanet, ‘organ nakli’ne cevaz vermiyor!


‘Cinayet tasarısı’ ve Diyanet’in beyin ölümü