Neden Çilek diye bir şey soralım kendimize. Çileğin anaptosyon yeteneği son derece yüksek. Ekvator'dan, Alaska'ya kadar çilek yetiştirebilirsiniz. Bu ne demektir?

Organik çilek tüketiniz. Organik olmayan kanser yapabilir.....

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Paydaş Kargı, çileğin kanseri önlediğini söyledi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) ve Kdz. Ereğli Osmanlı Çileğini Koruma ve Yaygınlaştırma Derneği işbirliğinde ERDEMİR Kültür Merkezi'nde "Çilek Yetiştiriciliği" konulu panel düzenlendi. Panele, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nurgül Türemiş ve Prof. Dr. Sevgi Paydaş kargı ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mürüvvet Ilgın konuşmacı olarak katıldı.

Çilek yetiştiriciliğine doğal ve organik yöntemler, çilek ıslah çalışmaları, gübreleme, hastalıklardan ve zararlılardan koruma yöntemleri, Osmanlı Çileğinin geliştirilmesi gibi çeşitli açılardan ışık tutulacak olan panelin ardından çilek tarlaları ziyaret edildi.

Panelde konuşan Prof. Dr. Sevgi Paydaş Kargı, çileğin her yerde yetiştirilebileceğini söylerken, çileğin içinde bulunan ellajik asitin de kanseri önlediğini söyledi. Kargı, "Neden Çilek diye bir şey soralım kendimize. Çileğin anaptosyon yeteneği son derece yüksek. Ekvator'dan, Alaska'ya kadar çilek yetiştirebilirsiniz. Bu ne demektir?

Çilek her yerde olur?

Aynı çeşitte olmayabilir, çeşit değiştirmeniz gerekebilir. Bir yerde 2 kilo verir diğer yerde 200 gram verir. Verim farkı olabilir, kalite farkı olabilir ama yetişir. Biliyorsunuz son yollarda kanser olayı çok arttı. Çilekte bulunan ellejik asit kanser oluşumuna neden olan ortamı ortadan kaldırıyor. Bu çok önemli ve bu çilekte de önemli düzeyde var" dedi.