Bayram Sarayoğlu - Türkiye'ye özgü bitkilerin, turistik seyahat kisvesi altında gezen ''bitki casusları'' tarafından kaçırıldığına yönelik söylentiler, turizm sezonuyla birlikte özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yeniden gündeme gelmeye başladı.

Endemik birçok bitki türünün bulunduğu Doğu Karadeniz'de yöre insanı, bölgeye  turist olarak gelen bazı kişilerin, endemik bitkileri izinsiz şekilde yanlarında götürdüğüne inanıyor.

Rize'nin Ayder Yaylası'nda bir kişinin, ''çoraplarıyla belli bir bölgede koşuşturduktan sonra ters şekilde çıkardığı çoraplarını çantasına koyarak bir şeyleri kaçırdığının görüldüğü'' yönünde anlatımlar bile var.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu, dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 25 karasal ekolojik bölgesinden birinin de Artvin olduğunu söyledi.

Artvin'in sahip olduğu 4 önemli bitki alanı, 1 biyosfer rezerv alanı, 2 milli park, 3 tabiatı koruma alanı ve 1 tabiat parkı ile biyolojik çeşitlilik açısından, ülkenin en önemli illerinden biri olduğunu belirten Eminağaoğlu, ''Artvin 243'ü nadir olmak üzere 1308 bitki taksonu (varlığı) ile olağanüstü floristik zenginlik ve çeşitlilik arz etmektedir. Artvin'de saptanan 243 nadir bitki türünün 65'i küresel ölçekte, 66'sı Avrupa ölçeğinde ve geri kalan 112'si ise ulusal ölçekte tehlike altındadır. 6 bitki türü Bern Sözleşmesi'ne, 17 bitki türü ise CITES Sözleşmesine tabidir'' diye konuştu.

Madencilik, baraj inşaatları, ulaşım ve altyapı tesisleri, hayvancılıkta aşırı otlatma, doğadan aşırı bitki toplama, turizm amaçlı yapılaşma, şehirleşme ve ormancılık gibi unsurların mevcut bitki varlığını tehdit ettiğini dile getiren Eminağaoğlu, olağanüstü floristik zenginlik ve çeşitliliğe sahip Artvin'de bu unsurların hepsinin mevcut olduğunu, bunun da endişe verdiğini kaydetti.

BİTKİ KAÇAKÇIĞINI KİMLER VE NİÇİN YAPIYOR

1983 ve 1988 yıllarında yayımlanan iki kararname ile yabancıların doğadan bitki toplamalarının izine bağlandığını hatırlatan Eminağaoğlu, ''Ancak araştırma yapmak, örnek toplamak ve hatta bu türleri ticari amaçlarla toplamak gibi amaçlarla ülkemizi ziyaret edenlerden çok azı, ulusal ve uluslararası yasalara uygun hareket ediyor. Bitki ile ilgili ilaçlar üretmek, o bitkiyi ortadan kaldıracak virüsler üretmek, o bitkinin genlerine başka genler monte ederek o bölgedeki başka bitki türlerini de ortadan kaldırmak, hatta belirli böcek türlerine veya mantar türlerine karşı zayıf hale getirmek mümkündür. 

İlaç firmalarının bu işin birinci faili olduğu belirtilmektedir. Yabancı bilim adamları, Dışişleri Bakanlığı izni ve ülkemizdeki bir üniversitedeki ilgili bilim adamlarının gözetimi ve işbirliğiyle belirli sayıda örneği ülkesine götürebiliyor''diye konuştu. (aa)

Daha fazla bilgi: Biyolojik silahlar midemizde!

Gözümüzün içine baka baka Türkiye'yi İsrail'e taşımışlar