Türkiye'de yaşanan iki olay bir yandan devlet eliyle hayatların nasıl son bulduğunu diğer yanda da yüksek gerilim hatlarıyla nasıl hasta edildiğimizi hatta öldüğümüzü göstermesi bakımından son derece manidar...

Yüksek gerilim alçakça öldürdü
Ceren, yüksek gerilim hattının altında elma soyarken elindeki bıçak, elektrik akımını çekince çırpınarak öldü

Adana'da Ceren Kerpiçkesen'in (12) ölümü akıllara durgunluk verdi.Olay önceki akşam saat 19.30 sıralarında Havuzlubahçe mahallesindeki evin üçüncü katında meydana geldi. Bu yıl 7'nci sınıfa geçen Ceren, evlerinin balkonunda elindeki bıçak ile elma soymaya başladı. Bu sırada yarım metre uzağından geçen yüksek gerilim hattı talihsiz çocuğun elindeki bıçağı bir mıknatıs gibi çekti. Ceren, yüksek gerilim hattındaki akıma kapıldı.

ANNE-BABASI ŞOKA GİRDİ
Feci şekilde yanan küçük kız, hemen hastaneye kaldırıldı. Ancak doktorların tüm müdahaleleri sonuçsuz kaldı. Ceren, hayatını kaybetti. Akıl almaz şekilde yaşamını yitiren talihsiz yavrunun cenazesi, dün son kez evine getirildi. Taksici baba ile ev hanımı anne Sema Kerpiçkesen sinir krizleri geçirdi. Üç kardeşin en büyüğü olan Ceren Kerpiçkesen, kılınan cenaze namazının ardından Küçükoba Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'GERİLİM HATTININ İŞİ NE?'
Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu öğrencisi olan Ceren'in ölümü, aynı mahallede yaşayanları da isyan ettirdi. Yeğenini kaybeden teyze Zeynep, "Hangi ülkede görülmüş, evlerin yanından yüksek gerilim hattı tellerinin geçtiği? Yeğenim göz göre göre öldü. Bunun hesabını kim verecek? Yetkililer bu soruna bir an önce çözüm bulsunlar. Bizim yüreğimiz yandı başka yürekler yanmasın. Bu gerilim hatlarını artık burada görmek istemiyorum" diyerek gözyaşı döktü.

Ölüm koptu geldi
Bakım yapan ekip elektrik tellerini kopardı. Bu sırada kopan bir tel sokakta oyun oynayan 5 yaşındaki Umut'un üzerine düştü.

Kayseri'de sokakta oyun oynayan 5 yaşındaki çocuk büyüklerin ihmaline kurban gitti. Kayseri ve Civarı TAŞ ekipleri onarım yaptığı sırada bir elektrik teli koparak yere düştü. Elektrik bulunan tel sokakta arkadaşlarışya oyun oynayan Umut Işık'a temas etti. Hastaneye kaldırılan küçük Umut hayatını kaybetti. Olay yerine gittiğinde açıktaki elektrik kablosunu Umut'un üzerinde gördüğünü belirten amca Murat Işık, ''Oradan bulduğum poşetle kabloyu Umut'un üzerinden aldım. O anda nefes alıyordu, ama kurtaramadık" dedi. İstanbul'da çalışan mobilya ustası baba Tuncer Işık sorumluların cezalandırılmasını istedi. (Takvim)