ABD'deki Buffalo Üniversitesi'nde araştırma yapan bilim insanları, "manyetik nanoparçacıklar" vasıtasıyla, nöronları kontrol etmeyi, dolayısıyla denek hayvanının davranışlarını kontrol etmeyi başardı. Şimdi sıra insanı kuklaya çevirmekte...

Peki nasıl işliyor bu sistem? Hücre zarına yapışan nanoparçacıklar, manyetik alana maruz kalınca ısınıyor. Araştırmacılar, artan ısının, hücre kanallarındaki kalsiyon iyonlarının açılmasına sebep olduğunu, buradan hareketle nöronların aktive edilebildiğini kanıtlamışlar. Denek olarak kullandıkları hayvan da C. elegans sınıfından bir kurtçuk. Kurtçuk, bu yöntem ile araştırmacılar tarafından kendi içine katlanmış. Yani hayvanın vücudunu kontrol altına almayı başarmışlar. 

Tabii ki iş, dönüp dolaşıp, insana geliyor: Aynı yöntem insanlarda nasıl "işe yarayabilir?"

Keza makalede bu soru da irdelenmiş.

Nature Nanotechnology adlı bilimsel dergide yayınlanan makale, bu yöntemin, kanser ve şeker hastalıkları tedavisinde kullanılabileceğini iddia ediyor. Fakat kurtçuklarda kalsiyum kanalları ile insan hücresindeki kalsiyum kanalları arasında fark var. İnsanlarda bu yöntemin geliştirilebilmesi için daha çok araştırmaya ihtiyaç varmış.

iyibilgi olarak bizim de aklımıza başka kullanım "alanları" geliyor..

Burada önemli olan, manyetik alan ve nanoteknoloji sayesinde canlıların davranışlarının değiştirilebilmesi. Gözle görülmeyen ufacık parçaların, gelecekte bir gün vücudumuza girmesini nasıl engelleyebiliriz? Ve bu parçların vücudumuza nüfuz etmesinden sonra, beynimizin ve bedenimizin başkaları tarafından kontrol edilemeyeceğinin garantisini kim verebilir? Sonuçta dört bir yanımız manyetik alan değil mi?

www.iyibilgi.com

özel