Yargıtay, GSM şirketlerini zora sokacak bir karara imza attı. İnşaat Mühendisi A. Ş., Kadıköy Moda’daki bir baz istasyonunun kaldırılması için açtığı davayı kazandı ve baz istasyonu söküldü.

Kadıköy Moda İlköğretim Okulu’nun bulunduğu sokakta 2008 yılında kurulan baz istasyonundan rahatsız olan inşaat Mühendisi A. Ş., başlattığı hukuk mücadalesini kazandı. Oturduğu binanın baz istasyonuna uzaklığının 4 metre olduğunu söyleyen Şerifoğlu, Savcılığa verdiği dilekçesinde baz istasyonlarının insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini  kişi nezdinde oluşan psikolojik tedirginlik neticesinde birey sağlığının olumsuz yönde etkilendiğini savundu. Şerifoğlu,  baz istasyonlarının uzun süreli etkilerinin yok edilemeyeceği yönünde Mahkemeye toplam 14 sayfa rapor sundu.

YARGITAY HAKLI BULDU

Raporları değerlendiren Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Ş.’nu haklı buldu ve dava konusu yerdeki baz istasyonunun kaldırılmasına karar verdi. Yargıtay ayrıca, baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile meskûn alanlarda yarattığı radyasyondan dolayı bu alanlarda radyasyona maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yönde etkileneceğine hükmetti. Yargıtay’ın bu kararının emsal teşkil etmesi bekleniyor.