Konya'da sofraların vazgeçilmezi çorbanın kilosu 50 liraya çıkınca, malezemesi gramla satılmaya başladı. İşte o çorba...

Konya'da her mevsim sofraların ve düğün yemeklerinin vazgeçilmezlerinden olan Bamya Çorbası kurutulmuş bamyadan yapılıyor.

Amasya bölgesinde yayın olarak yetiştirilen ve çiçek bamyası da adlandırılan bamyanın ortalama büyüklüğü bir santimetre.

Çiçek bamyası da denile kuru bamya, bamya çiçek açar açmaz toplanarak ipe dizilip güneşte kurutuluyor.

Toplanması, temizlenmesi ve kurutulması epey zahmetli bir iştir. Bamya çorbası Konya sofralarının vazgeçilmezidir. Konya'nın meşhur bamya çorbasına olan yoğun ilgi nedeniyle bamya satışında da düşüş yaşamıyoruz. Kilosunu 50 liradan satıyoruz. Alım gücünü de düşünerek 100'er gram poşetler halinde satışını gerçekleştiriliyor.

Özel bamyanın ülke üretiminin yaklaşık yüzde 60'ını Konya'nın tükettiğini anlatan Önal, ' Konya sofralarının vazgeçilmezi bamya çorbası düğünlerin de vazgeçilmezi. Etli bamya çorbasının Konya'da yapılması zengin yemek kültürünün göstergelerinden biri. Konyalılara göre bamya, dünyanın en lezzetli çorbası. (timeturk)