Türkiye'de ekmek denilince iki şey akla gelir. Birincisi fiyatı ikincisi ise sağlıksızlığı. 20'ye yakın katkı maddesi eklenen ve sağlıksız beyaz undan yapılan ve herbiri mikrop ve zehir deposu olan ve adına Türkiye'de ekmek denilenlere zam yapılacakmış...

Ekmek yemek isteyenler, tam buğday unundan, hiçbir katkı maddesi eklenmeden evde kendisi yapabilir.

Fırıncılar Federasyonu "ekmek" fiyatının artırılmasına karar vermiş. Biz aradık taradık piyasada ekmek bulamadık. Piyasada olmayan şeyin fiyatını artırsanız ne olacak ki?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, belediyelerin ve valiliklerin onayından geçmemesi halinde zammın geçersiz olacağını kaydetti. Ekmeğin sürekli fiyatıyla gündeme gelmesini talihsizlik olarak nitelendiren Özer, enflasyon oranının böyle bir fiyat artışı gerektirmediğini kaydetti.

Ekmeğin fiyatının artmasının asıl sebebinin sağlıksız katkı maddelerinin fazla kullanılması olduğunu vurgulayan Özer, "Sağlığa birçok zararı olan yaklaşık 20 farklı madde, ekmeğin daha hızlı pişmesi, daha parlak görünmesi ve hacminin büyük olması için kullanılıyor. Oysa bu maddelerin kanserojen olduğu da biliniyor. Bunların tüketiciye de hiçbir faydası yok. Aksine ekmeğin tadını ve kalitesini de düşürüyor. Bu maddeleri ekmekte kullanmasalar maliyet de yaklaşık yüzde 15-20 oranında düşer." dedi. (Zaman)