Diş macunları ve sabunlarda kullanılan kimyasal maddeler anne adayları için çok tehlikeli.

Florida Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre Türkiye'de de satılan birçok ünlü diş macunu ve makyaj markasında ve sabunun içinde bulunan triclosan maddesi anne karnındaki bebeğe zarar veriyor.

Profesör Margaret James, ıslak mendillerde de bulunan bu maddenin anne karnındaki bebeğin yeterli oksijeni almasına engel olduğunu ve bunun da bebeklerin beyinlerinde hasara neden olduğunu söyledi.

Daha önce yapılan araştırmalarda triclosanın laboratuvar hayvanlarında karaciğer hasarına neden olduğu belirlenmişti. (Bugün)

Öteyandan CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız, TBMM Başkanlığı'na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Florida Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de de satılan birçok diş macunu ve sıvı sabun markası içinde bulunan triclosan maddesinin anne karnındaki bebeğe zarar verdiğini belirten Yıldız, Bakan Akdağ'a, şu soruları sordu:

"Ülkemizde satışı serbest olan ve içerisinde triclosan maddesi bulunan diş macunları ve sıvı sabunlar hakkında herhangi bir çalışma ya da araştırma yapılmış mıdır?

Ülkemizde satışı serbest olan ve içerisinde triclosan maddesi bulunan diş macun ve sıvı sabun markaları hangileridir?

Anne karnındaki bebeğe dahi bu denli zarar verebilen diş macunlarının ve sıvı sabunların satışına neden izin verilmektedir?

Bu ürünlerin üzerinde riskli grup olan hamilelere yönelik bir uyarı var mıdır?"