Arıcılar, arılarının kırmızı bal verdiğini görünce şaşkına döndü. İncelemler arıların hırsızlık yaptığını ortaya çıkardı. Peki arıları bu hırsızlığa kim alıştır dı?

ABD Brooklyn’de, Red Hook’taki arıcılar, kovanlarında yoğun, kıpkırmızı bir maddeyle karşılaşınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Arıcılar kırmızı balı incelemeye gönderdi ve testler sonucunda içinde gıda boyası olduğu anlaşıldı.

Aynı boyanın maraska kirazı meyve suyunda olduğunu farkeden arıcılar, sonunda arıların yakındaki kiraz fabrikalarını sık sık ziyaret edip, tekrar kovanlarına döndüklerini anladılar.

Arıcılardan biri olan Cerise Mayo, New York yaptığı açıklamada, "Buna inanmak istemedim. Tuhaf bir ağaç türünden geldiğini düşündüm" diyor.

Kovanları durumdan etkilenen bir diğer arıcı David Selig de arıların geceleri kırmızı kırmızı parladıklarını, hafiften parıltılı olduklarını söylüyor.

Fabrika sahiplerinin arılardan kurtulmak için yararlandıkları New York Arıcılar Dernegi Başkanı Andrew Cote, "Arılar beş kilometreye kadar uzayabilen yolları boyunca herhangi bir tatlı sıvıdan beslenirler" diyor.