55 yaşındaki Salih Üslün Türkiye'de yüz nakli yapılan altıncı hastaydı. 

Üslün'e 23 Ağustos 2013'te Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tam yüz nakli yapılmıştı.

Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi trafik kazasında hayatını kaybettiği iddia edilen Muhittin Turan'ın yüzünü Üslün'e nakletmişti.

Ancak bir süre önce Üslün'ün vücudunda doku uyuşmazlığı ortaya çıktı ve nakledilen yüzün yüzde 60'lık kısmı 16 Haziran'da yapılan ameliyatla geri alındı. 

Ameliyatın ardından hastanede yoğun bakımda tedavi gören Üslün perşembe gece saatlerinde hayatını kaybetti. 

Doktorundan açıklama

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Üslün'ün ölüm nedeninin akciğer yetmezliği olduğunu açıkladı. 

Üslün'ün durumunun bir hafta önce ağırlaştığını anlatan Özkan, "Hastamız, dün saat 23:00 sıralarında akciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Elimizden geleni yaptık, üzgünüz" dedi.

'10 ay güzel bir yüzle hayatını sürdürdü'

Salih Üslün'ün oğlu Sedat Üslün de doktorları tarafından sürekli bilgilendirildiklerini, özellikle son günlerde babasının durumunun ağır olduğunu bildiklerini söyledi.

Ameliyat boyunca babasına refakatçılık yapan Üslün, "Yaklaşık 10 ay güzel bir yüzle hayatını sürdürdü. Güzel bir yüzü olmuştu ama sevinci uzun sürmedi. Bu aşamadan sonra yapabileceğimiz bir şey yok. Hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Salih Üslün, 2008 yılında samanlığına giren bir fareyi yakalamak için kovalarken av tüfeğinin namlusunun üzerine düşüp silahın ateş alması sonucu yaralanmış ve çok sayıda operasyon geçirmişti.

Kaynak: DHA, AA