Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Organ ticareti yapan 16 kişiye Ankara'da operasyon yapıldı
Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organ ticareti iddiasıyla Ankara, Adana, Antalya, Çorum, Eskişehir, İstanbul ve İzmir'in de arasında bulunduğu 17 ilde operasyon düzenledi.

Aralarında profesör, eczacı, laborant ve teknisyenlerin de bulunduğu 16 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 15 kişinin böbreklerini sattığı, 10 kişinin de böbrek aldığı tespit edildi.

Suç örgütünün, operasyondan önce 4 böbrek nakline aracılık ettiği, 9 naklin ise operasyonla engellendiği belirtildi.

Zanlıların kaldıkları yerlerde ve bilgisayarlarında yapılan aramada, organ alıcı ve vericilerinin listesinin bulunduğu veri havuzu, ajandalar, yurt dışında organ nakillerinin gerçekleştirildiğine dair tahlil raporları, sahte kimlik ve belgelerle böbrek hastalarının kullandığı çok sayıda sahte ilaç ele geçirildi.

Paraya ihtiyacı olanlara ulaşıp böbreğini satmaya ikna ettiği belirtilen zanlıların sahte belgeler düzenleyip, bu kişilerle böbrek hastalarını akraba göstererek heyet onayı aldıkları iddia edildi.

Çetenin bazı nakilleri Mısır'da gerçekleştirdiği, gözaltına alınanlar arasında vize işlemlerini yürüten elçilik yetkililerinin de bulunduğu kaydedildi.

Zanlıların tetkik işlemlerini İbni Sina Hastanesi'nde yaptırdığı, hastane çalışanı bir kişinin de gözaltında bulunduğu bildirildi.

"Örgüt kurmak, yönetmek, örgüt faaliyeti kapsamında organ ticareti yapmak, insan ticareti, resmi belgede sahtecilik, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, tehdit, görevi kötüye kullanma, ve suç delillerini yok etme" ile suçlanan zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor. (cnnturk)

ORGAN NAKLİ VE TİCARETİ HAKKINDA TÜRKİYE'DE İLK KİTAP

Gıda Hareketi Başkanı gazeteci Kemal Özer'in uzun süredir üzerinde çalıştığı "organ nakli eseri" çok yakında raflarda yerini alacak. Birçok taşı kaldıracak ve meselenin gizlenen boyutunu gözler önüne serecek eserin büyük yankı uyandırması bekleniyor.

27.09.2013 15:15:00 Bu haber 4438 defa okundu
Organ ticareti yapan 16 kişiye Ankara'da operasyon yapıldı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri