Son Dakika
Cumartesi, 19 Haziran 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Plastik poşetlerin sonu mu geliyor?
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü önderliğinde bir araya gelen, plastik sanayicilerinden hipermarketlere kadar ambalaj kullanımı ile ilgili tüm kesimler çevreye zarar veren poşetlerin kullanımının azaltılması için güçlerini birleştirdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında oluşturulan Taşıma Amaçlı Kullanılan Alışveriş Poşetlerinin Kullanımının Azaltılması Komisyonu Ankara'da bir araya geldi. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça başkanlığında yapılan toplantıda komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Kampanya düzenlenecek

Alışveriş poşeti kullanımının, çevresel etkilerinin azaltılmasını amaçlayan Komisyon, 30 Kasım'a kadar çalışmalarını tamamlayarak, plastik poşet kullanımının azaltılması için yol haritasını ortaya koyacak. Ardından bir yandan poşet kullanımının azaltılması için gerekli düzenlemeler yapılırken, bir yandan ülke genelinde yeni uygulamanın yerleştirilmesi için kampanya düzenlenecek.

20-25 bin ton plastik alışveriş poşeti kullanımı olduğunu belirleyen Komisyon, dünya uygulamalarını da araştırarak çeşitli seçenekler üzerinde çalışmaya başladı.

Fileye dönüş de parayla ambalaj almak da mümkün olacak

Komisyon'un raporu ile netleşecek seçenekler içinde çevreye zararı en aza indirilmiş, geri kazanımı mümkün olan alternatif ambalajlara geçilmesi, alışveriş poşetlerinin satışının zorunlu hale getirilmesi, çok üzerinde durulmamakla birlikte poşetlerin kullanımının yasaklanması, eskiden kullanılan file örneğinde olduğu gibi tüketicinin alışverişe giderken yanında bulunacak sürekli bir ambalaj kullanması gibi örnekler bulunuyor.

Mevcut plastik poşetlerden, çevreye ve insan sağlığına zararı olmayan ambalajlara geçiş için yaşanacak dönüşümde teşvik gerekeceğini gündeme getiren sektör temsilcileri, çalışma sonucunda vergi başta olmak üzere bazı avantajlar sağlanmasını da isteyecek.

23.09.2009 14:48:00 Bu haber 5771 defa okundu
Plastik poşetlerin sonu mu geliyor?
Bazı ülkelerde marketlerin plastik poşet vermesi yasak. İlla almak istersniz de oldukça pahalı. Çoğu kimse alışverişe fileleri ile çıkmakta. Atık kağıtlardan üretilmiş ambalaj ürünleri tercih edilerek sürekli bir dönüşüm sağlanıyor.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri