Son Dakika
Perşembe, 9 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Prostat sorunu çekenlere: 'Kırmızı Biber'
Kırmızı biber içinde öyle maddeler barındırıyor ki her derde deva olduğunu söylesek yalan olmaz. İşte mucize her derde deva sebze: Yararı saymakla bitmeyen kırmızı biberin yarralarından bazıları

Özellikle güney ve güneydoğu illerimizde üretilip tüketilen kırmızı biber bilindiğinin aksine çok faydalı bir sebze... Sağlıklı kurutulmuşları da taze yenilenleri de fayda sağlıyor.

Ülkemizde çok fazla üretildiği halde yapılan araştırmalar çok değil. Daha çok Batılı bilimadamlarının araştırmaları bize gösteriyor ki güçlü antioksidan etkisinin yanı sıra kırmızı biberin faydaları saymakla bitmiyor...

İşte bunlardan en az bilineni...

VÜCUTTAKİ YAĞLARI YAKIYOR, ZAYIFLATIYOR

İçindeki acı madde “capcaicin”, vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısını artırmasına neden oluyor. Vücudun forma girmesine yardımcı olan bu etkiye de “termojenes” adı veriliyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanıyor. Terlemeyi artırdığı da biliniyor. Bu nedenle de zayıflatmada etkisi büyüK.

KIRMIZI BİBER HER DERDE DEVA... İŞTE MİKROPLARI ÖLDÜREN ÖZELLİĞİ...

ANTİBİYOTİK ETKİSİ GÖRÜYOR

Bulaşıcı hastalıklara karşı etkilidir. Vücudun özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direncini artırır. Mikropları öldürüyor.

AYNI ZAMANDA ETKİLİ BİR AĞRI KESİCİ

İçindeki bir başka madde de ağrı kesici ve iltihap çözücü işlevi görüyor. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir.

GRİP VE SOĞUKALGINLIĞININ İLACI

İçinde portakaldan daha çok C vitamini barındıran kırmızı biber aynı zamanda grip ve soğuk algınlığına da birebir.

MİDEYE BİREBİR, SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

KIRMIZI BİBER MİDEYE BİREBİR

Kırmızı biber, mide suyu ve tükürük oluşumunu artırır, sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini düzenliyor. Mideyi ısıtır, çalışmağa zorlar, böylece yemeklerin ve bil­hassa et yemeklerinin hazmını kolaylaştırır.

Mide tembelliği, hazım zorluğu, iştahsızlıkta da çok etkili.

Yemeklerin gaz yapmasını önler. İshali geçirir, Kusmaları durdurur.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Ayrıca kırmızı biberin kolesterol düşürücü etkisi de biliniyor.

KANSERİN ÖZELLİKLE DE PROSTATIN EN BÜYÜK DÜŞMANI...

Kanser önleyici etkisini içindeki kırmızı karotenoid maddesi sağlıyor.Amerikalı bilimadamlarının araştırmasına göre kırmızı biberin içinde etkin olarak bulunan ve acılığını veren bir madde ise prostat kanseri hücrelerinin “intiharına” neden oluyor.

Los Angeles’teki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde “kapsaisin”, kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiğinde bunların parçalanarak yok oldukları görüldü.

Laboratuar farelerine nakledilen kanserli insan prostat hücrelerinin yüzde 80’inin “kapsaisin” karşısında imha oldukları ortaya çıktı.

İDRAR YOLLARINA DA ETKİLİ...

Bütün vücudu harekete geçirir, ısıtır. Bu sayede bol idrar ve ter sök­türür.
Vücutta birikmiş fazla suyu boşaltır.

VE AFRODİZYAK ETKİSİ DE VAR...

 Kırmızı biberin kadınlarda ama özellikle de erkeklerde afrodizyak etkileri de var, cinsel gücü artırdığı da biliniyor. (iyilikgüzellik)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • okan çetin
  prostat ve acı yemek
  Ben 50 yaşında özel güvenlikçiğim ve hastanede görev yapmaktayım prostat rahatsızlığı var şu an ilaç tedadvisi görüyorum ilaç ismi prostagood ve UROREC® 8 mg Kapsül Konuda kırmızı biberin prostat rahatsızlığına karşı iyi geldiği söyleniyor fakat bu güne kadar gittiğim bütün doktorlar bana acı yemeyecen turşu yemeyecen kısacası acı yemeyecen dedi ve ben acıyı çok seviyorum ne yapmam lazım doktorlarımı dinlemek lazım yoksa acıya devammı etmek lazım Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Yanlış bir uygulama yapmak istemiyoruz. Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.
  01.06.2015 23:29:31

 • Oktay SARI
  Kırmızı Biber ve Prostat
  Babamın prostat rahatsızlığı var şu an ilaç tedadvisi görüyor. Konuda kırmızı biberin prostat rahatsızlığına karşı iyi geldiği söyleniyor fakat bu güne kadar gittiği bütün doktorlar bu rahatsılığın diyetinde kırmızı biberin yenmemesini söylediler. Buradaki çelişkinin sebebi ne. Kırmızı biberin prostat rahatsızlığına iyi geldiğini doktorlarmı bilmiyor, yoksa bilmemezlikten mi geliyor. Yoksa burada verilen bilgidemi bir yanlışlık var. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Yanlış bir uygulama yapmak istemiyoruz. Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.
  12.08.2009 12:49:25
06.07.2009 10:58:00 Bu haber 19282 defa okundu
Prostat sorunu çekenlere: 'Kırmızı Biber'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri