Rockefeller'den Recep Akdağ'a ödül

11 yıl Sağlık Bakanlığı yapan ve batının sağlık modelini Türkiye'ye adapte etmekle suçlanan Recep Akdağ, Rocfeller'in ünlü üniversitesi Harward'a öğretim üyesi oldu. Şimdi bir kişinin hem milletvekilliği hem de başka bir ülkede nasıl akademisyenlik yaptığı ise merak ediliyor.

Rockefeller'den Recep Akdağ'a ödül

Sağlık Bakanlığı koltuğundan ayrıldıktan sonra ortadan kaybolan Recep Akdağ ABD'de ortaya çıktı. Meğer Akdağ, üç aydır dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi'nde öğretim üyesi olmuş.

Prof.Dr. Recep Akdağ, Refik Saydam'ın ardından Türkiye'nin en uzun süreli Sağlık Bakanlığı yapmış ismiydi. 11 yıla yakın kesintisiz bir şekilde görev yaptıktan sonra koltuğu Mehmet Müezzinoğlu'na devreden Akdağ, sürpriz bir teklifle karşılaşınca soluğu ABD 'de aldı. Kurban Bayramı sonrası Türkiye'ye dönüş hazırlığı yapan Recep Akdağ, Harvard'da hocalık macerasını ve izlenimlerini Radikal'e anlattı.

Harvard'a gidişiniz nasıl oldu?

Bakanlıktan ayrıldıktan bir ay sonra Harvard Halk Sağlığı Fakültesi Dekanı, kısa bir süre için lisansüstü öğrencilere ders vermek, Harvard'daki öğretim üyeleriyle görüş alışverişinde bulunmak ve konferanslar vermek üzere beni davet etti. Sayın Başbakanımızla da görüştükten sonra Meclis'in yaz tatilinden istifade ile buraya geldim. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında (Kurban Bayramı'na kadar) söz konusu sebeplerle Harvard'da bulunup, akabinde Türkiye'ye döneceğim.

Akdağ'ı Harward, bakanlık yapmadan önce keşfedemediğine göre, bu Harward'an ne köy ne de kasaba olur!

 

 

Yorum Yap

Diğer Haberler