Son Dakika
Pazartesi, 18 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Rusya'daki bromin tartışması büyüyor. Peki Türkiye'de durum ne?
usya'nın Ural bölgesinde yer alan Çelyabinsk kentinde zehirli bromin maddesini taşıyan konteynerlerin kırılması 1,1 milyon nüfusa sahip şehri ayağa kaldırdı.
Eylül'de başlayan okulların açılış törenleri ertelenirken, Sovyet döneminde askerilerin cinsel isteklerini sınırlandırmak için yemeklere katılan maddenin yapımında brominin kullanıldığı iddia ediliyor.

Şehir efsanesi sanal ortamda hızla yayıldı ve Simwhite isimli bir Twitter kullanıcısı, "Çelyabinsk sakinleri için cinsel yaşam olmadan bir yıl" ifadesini yazdı. Organik kimyada yaygın olarak kullanılan brominin Sovyet döneminde askeri doktorların bazı yemeklerde katkı maddesi olarak kullanarak askerlerin cinsel isteklerini sınırlandırdıkları belirtiliyor.

Kopeisk kasabası yakınındaki istasyonda kırılan cam kavanozlardan yaklaşık 40-50 litre zehirli bromin maddesinin sızdığı kaydedildi.
 
Turuncu renkle kaplanan istasyonda göz gözü görmez oldu. Bölgede inceleme yapan araştırma komisyonu kimyasal madde bulunan şişelerin tren hareket halinde iken kırıldığını açıkladı.

Şehir yetkilileri kimyasal sızıntı nedeni ile ciddi bir zararın oluşmadığı yönünde açıklama yaparken, şehirde dolaşan görevliler insanları evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Rusya Federal Sağlık Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko 36 kişide kısmi bromin zehirlenmesi görüldüğünü doğruladı. Bölge savcılığından yapılan açıklamada ise 113 kişinin zehirlenme şikayeti ile hastanelere başvurduğu, 33'ünün ise tedavilerinin sürdüğü belirtildi.
 
Bu katkı maddesi bitkisel yağların üretiminde de kullanılabiliyor. Promine edilmiş bitkisel yağlar, doğum defetlerine ve çocuklarda büyüme proplemlerine yol açabiliyor.
 
Tehlikeli olduğu düşünülmesine rağmen kullanımına ne yazık ki hâlâ izin veriliyor. Bromine; çocuklar, yaşlılar, hamileler ve hamile kalmayı planlayanların mutlaka kaçınması gerekne bir tehlikeli olarak işaretlenmiş.

Türk Gıda Kodeksi incelendiğinde ne yazık ki E444 kodlu bu maddenin bitkisel kökenli yağların üretimine izin verildiği görülür. Yani raftan aldığımız yağlar bromine edilmiş bitkisel yağlar olabilir. Bakınıız

 

 

18.09.2011 01:11:00 Bu haber 5036 defa okundu
Rusya'daki bromin tartışması büyüyor. Peki Türkiye'de durum ne?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri