Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sabun ve şampuanlardaki korkutan tehlike
New York Mount Sinai Tıp Merkezi'nde yapılan bir araştırma, şampuan ve sabun gibi temizlik ürünlerinin yüzde 70'inde bulunan fitalat maddesinin iç salgı bezlerinin işlevini sekteye uğrattığını gösteriyor.

Kozmetik ürünlerinin içinde bulunan birtakım kimyasalların şişmanlamaya neden olduğu belirlendi.

New York Mount Sinai Tıp Merkezi'nde yapılan bir araştırma, şampuan ve sabun gibi temizlik ürünlerinin yüzde 70'inde bulunan fitalat maddesinin iç salgı bezlerinin işlevini sekteye uğrattığını gösteriyor.

Daily Mail'de yer alan habere göre; endokrin salınımında görülen işlev bozukluğunun, hormonların çalışma kapasitesini etkilediği bulgusuyla karşılaşan uzmanlar, aynı etkiyi yaratarak uzun vadede obeziteye sebep olan Bisphenol-A maddesinin de plastik su şişelerinde ve biberonlarda bol miktarda bulunduğunu belirtiyor.

Araştırmayı yapan ekipte bulunan Pediatrist Maida Galvez, 330 çocuk üzerinde yapılan çalışma sonucu endokrinel işlev bozukluklarına neden olan bu maddelerin vücut yapısında birtakım değişikliklere neden olduğu görüşünde.

Şampuan, sabun ve kozmetiklerin yüzde 70'inde bulunan 'kimyasal kalorilerden' kaçınmak için organik ve kokusuz ürünlerin tercih edilmesi öneriliyor. (ajanlar)

İŞTE SAĞLIKLI TEMİZLİK VE BAKIM ÖNERİLERİ

Ender Saraç

Ne kadar güzel giyinirseniz giyinin, eğer saçlarınız istediğiniz gibi değilse, kendinizi gerçekten mutlu ve bakımlı hissetmeyebilirsiniz. Deniz ve havuz mevsimi başladı. Havuz, deniz suyu ve yoğun güneş saçları yıpratabilir. Genelde yaz mevsiminde iyi bakılmayan saçlar sonbaharda daha çok dökülür. Şimdiden bu yazıda verdiğimiz bilgileri dikkate alırsanız sonbaharda saçlarınız daha az dökülür, çok daha parlak görünür...

Sık sık saç yaptırmayın, doğru beslenin

Dönem dönem saçlar zayıf düşebilir, mevsim geçişlerinden etkilenebilir. Metabolik bozukluklara bağlı saç dökülmeleri olabileceği gibi beslenme bozukluğuna bağlı dökülmeler de görülebilir.

İşte püf noktaları...

* Saçın tüm nemini ve yağını alan temizleyicilerle sık sık yıkamayın.

* Çok klorlu havuzlarda yüzmeyin.

* Kalitesiz boyalar kullanmayın, saçı deforme edecek şekilde sık sık yaptırmayın.

* Fazla miktarda kırmızı et, yağlı şarküteri ürünleri ve çok fazla kimyasal katkı içeren yiyecekleri tüketmeyin.

* Aşırı asitli ve  baharatlı besinlerden uzak durun. Çünkü bu tip yiyecekler saçlarınıza zarar verebilir.

Güçlendiren Bir Tarif

Ceviz kabuğunun saç için yararlı ve güçlendirici olduğunu biliyor muydunuz? 1 litre suyun içine 6-7 adet taze ceviz kabuğunu, bulamazsanız eski cevizi kaynatın ve koyulaşıp macun kıvamına yaklaşana kadar kaynattıktan sonra saça bir maske olarak uygulayın. Besleyici etkisi vardır ancak dikkat edin. Çünkü saçınızın rengini boyayıcı etkisi de vardır. Piyasada satılan bazı ürünlerin içinde saç için yararlı olan kınanın yanı sıra ceviz kabuğu da bulunur.

- Soya fasulyesi, ıspanak, pazı gibi yeşil lifli yapraklı sebzeleri tüketmeye çalışın. Saçlarınız için özellikle taze ısırgan çok yararlıdır. Ayrıca zeytinyağı, meyankökü şurubu ve kınanın da faydasını görebilirsiniz.

- Saç dostu bitki ve baharatlar, zerdeçal, rezene, kekik, dereotudur, bol bol kullanmaya gayret edin.

- Aşırı yaz sıcağı ve güneşten saçlarınızı koruyun, gerekirse şapka takın ama saçlarınız çok terlerse mutlaka havalandırın.
SORUN DÖKÜLMEYSE

Mezoterapi, cildin orta tabakasına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, minerallerin, proteinlerin, vs. saçlı deri içine çok ince iğnelerle enjekte edilmesidir. Saç mezoterapisi, kıl köklerini besleyen vitaminlerin, antioksidanların ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçların 2 veya 4 mm'lik özel iğneler ve bir enjektör vasıtasıyla direkt kıl köklerine verilmesine dayanır. Mezoterapi dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için ek bir yöntemdir. Sonuçlar yüz güldürücü ve kalıcıdır. Mezoterapi, yararlı ürünleri doğrudan ilgili dokuların etrafına veren bir tıbbi tekniktir.

Ufak dozlar halinde deri içine enjeksiyonlar yapılır. Dermis içine yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar.

Kişinin kendi mevcut saçları daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Saçı ihtiyacına göre haftada l veya bazen iki seans uygulanabilir. 4 ila 8 seans sonrasında saçlardaki dökülme tamamen durmuş olur. Mezoterapiden fayda gören saç dökülmeleri; strese bağlı, mevsimsel, metabolik nedenli saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmeleri olarak sıralanabilir. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan 'anajen evresinde' kısalmanın saptandığı 'erkek tipi' saç dökülmesinde mezoterapi uygulanması faydalıdır. Hormonal ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak tercih edilebilir. Mezoterapi uygulamasında kullanılan karışım içeriği kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenebilmektedir.

Saç mezoterapisi kimlere yapılabilir?

Saç mezoterapisi, hem kadına hem de erkeğe başarıyla uygulanabilmektedir. Saç gelişimi için gerekli olan eksiklerin giderilmesiyle daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olunur. Saç mezoterapisi mevcut saçları da kuvvetlendirir. Mezoterapide eksik olan maddeler küçük dozlarda ve direkt olarak saç köküne verildiği için yan etkisi az ve ihmal edilebilir olup, etki çok kısa sürede elde edilir. Saç dökülmesi, kadın ve erkeklerde çok yaygın bir şikayettir. Saç sağlığı ve saç dökülmesi estetiğimizi çok etkilediği ve bazı hastalıkların işareti olabileceği için çok önemlidir. Kadınların yüzde 30-40'ı, 30'lu yaşlardan sonra 'İlk saçların incelmesi, cansızlaşması ve seyrelmesi ile saç dökülmesi şikâyetinden yakınır. Erkeklerde genetik kökenli saç dökülmesi şikayeti yüzde 70’lere ulaşır. Saç mezoterapisi yöntemi ile saçlı deri içine enjekte edilen vitamin ve ilaçlar (biotin, pantotenik, vitaminler vb.) saç gelişimini artırarak çok belirgin iyileşme sağlar. Saç mezoterapisi saç dökülmesinde çok etkilidir. 10 dakika gibi kısa sürede uygulanan çok rahat, vakit almayan saç dökülme tedavisidir.

Tedavinin 3 ana sonucu vardır :

1- Saç dökülmesinin azaltılması veya mümkünse durdurulması.
2- Mevcut saç tellerinin gelişmesi, güçlenmesi.
3- Yeni saçların çıkması. Kepek, yağlanma, saç dibinde sivilcelerde azalma görülür. Saç dökülmesi yüzde 85 durur. Mevcut saç tellerinin gelişip güçlenmesi için en az 3,5-4 ay geçmelidir.

Saçların Işıl Işıl Parlaması İçin

Malzemeler :
Susam Yağı- 1 tatlı kaşığı susamyağı
- 1tatlı kaşığı tatlı bademyağı
- Yarım tatlı kaşığı hintyağı
- 2 ampul Bepanten
- 2 ampul E vitamini

Hazırlanışı :

Bütün malzemeler ılık olacak şekilde bir kabın içinde karıştırılır. Bu karışım önceden 2-3 dakika su buharına tutulmuş olan saçlı deriye avuç içiyle ve yumuşak hareketlerle yedirilir. 10 dakika kadar yumuşak bir masaj yapılır. 1.5-2 saat kadar saçlı deriye emdirildikten sonra saç şampuanlanır. Ancak bu işlemi yumuşak hareketlerle yapmaya özen gösterin. Yağın fazlasını bu sırada akıtın. Gerekirse ikinci kez şampuan yapabilirsiniz. Daha sonra saçınızı doğal saç kremleriyle hafifçe nemlendirin. Ve aşağıda tarifini verdiğimiz bitki özlü suyla durulama yapın.
Son durulama İçin Özel Karışım

Malzemeler :

- 1 litre su
- Birer çorba kaşığı adaçayı, ısırgan, biberiye ve at kuyruğu
- 2 çay kaşığı lavanta

Hazırlanışı :

  1 litre suyun içine, birer çorba kaşığı adaçayı, ısırgan, biberiye, at kuyruğu ve 2 çay kaşığı lavanta katın ve kaynatın. Bu karışımı 4-5 dakika kadar kaynatın ve süzün. Elde edilen bu karışımı yaklaşık 10 litrelik bir bidona koyun. Bu suyu bir hafta ya da 10 gün kadar durulama yaparken kullanın. 

06.08.2011 03:22:00 Bu haber 8002 defa okundu
Sabun ve şampuanlardaki korkutan tehlike
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri