Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Sabunlar ölüm saçıyor
Sabunlarda domuz vb hayvanlardan elde edilen ve İngilizce ‘donyağı’ veya ‘içyağı’ anlamındaki ‘tallowate’ adlı hayvanal yağ oldukça yaygın olarak kullanılır. Etiketlerde görülen ‘sodyum tallowate’ ise hayvan iç yağlarının kostikle sabunlaştırılması ile elde edilen sabun maddesidir. Tallowate yani hayvan yağı; sabunlar, sıvı sabunlar, şampuanlar, emlendiriciler, deodorantlar, yüz temizleyiciler, dudak kalemleri, göz kalemleri gibi çok çeşitli üründe görülebilir. Öte yandan antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan iskelet yapısına zarar verdiği tespit edildi.
Mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan maddesinin kas ve iskelet fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Triklosanla ilgili bulgular endişe verici

Proceedings of the National Academy of Sciences isimli tıp dergisinin son sayısında yayımlanan araştırmada, fare ve balıklar üzerinde triklosan maddesinin etkileri test edildi. Triklosana maruz bırakılan farelerde kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde %25 ve kol kavrama kuvvetinde 1 saat süreyle %18 azalma olduğu belirlendi. Bu balıklar 7 gün süreyle triklosan bulunan suda bulundurulduklarında yüzme aktivitelerinin hem normal yüzmede ve hem de yırtıcı bir hayvan tarafından tehdit edildikleri durumu taklit eden yüzme testinde kontrol grubuna göre önemli ölçüde azaldığı belirlendi. 

Araştırmayı yürüten UC Davis Veterinerlik Fakültesi profesörlerinden Isaac Pessah, “Triklosan neredeyse herkesin evinde bulunuyor. Her tarafa yayılmış durumda. Havyanlar üzerinde yapılan bu araştırma bu maddenin insanlar üzerinde de aynı etkiyi yapabileceğini kanıtlıyor” dedi.

Kalp-damar hastalıkları profesörü Nipavan Chiamvimonvat da “Hayvanlarda elde ettiğimiz bu sonuçların insanlar için de geçerli olduğu tabii ki söyleyemeyiz, daha pek çok araştırmanın yapılması gerekir. Ancak, araştırmada triklosanın kalp kası fonksiyonlarını etkilediği belirgin şekilde görülüyor. Elde ettiğimiz sonuçlar bu maddenin insan sağlığı için çok zararlı olabileceğini düşündürüyor” diye konuştu. Uzmanlar triklosan içeren ürünlerin kullanımında dikkatli olunması tavsiyesinde bulundu.

Triklosan nedir?

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir. 40 yıldan beri kullanılan triklosanın yan etkileri 2000’li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Maddenin zararları şöyle:

- Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden oluyor.

- Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep oluyor.

- Hormonlar üzerinde bozuçu bir etkisi, ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.

- Çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir. (Vatan)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • AYDIN TUFAN
    sabunlar deterjanlar
    temizlik ürünlerinde doğal olanlarında tablosu varmı ??? (gelenekselpazar.com 'da var.)
    27.04.2015 12:30:38
15.08.2012 12:27:00 Bu haber 7860 defa okundu
Sabunlar ölüm saçıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri