Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Genetik bilimci Prof. Dr. Hotamışlıgil, Türkiye’de nüfusun 3’te 1’inin şişman, 3’te 1’inin klinik şişman, yüzde 3’ünün a
Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Emre, "Dünyada 5 milyon, Türkiye'de 100 bin civarında Parkinson hastası bu
Ünlü çocuk nörologu Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, Yiğit Cem Kaba adlı çocuğun ölümüne sebebiyet vermekten dolayı İsta
İktibaslar > Sağlık Haberleri
Bilgisayarlı tomografi kanser mi yapıyor? ABD'de 2007'de uygulanan 70 milyon tomografinin, 29 bin kanser vakasına yol açmış olabileceği hesaplandı.
 
Türkiye'de her 3 kişiden biri domuz gribine yakalanacak 5000 kişi ise ölecek kehanetinde bulunan Sağlık Bakanı Prof Dr Akdağ, zorla aşı konusunda dün geri adım attı bugünse tehdit etti. Bakan kimileri neden tehdit etti.

Uzmanlara göre, vitaminin yalnızca azı değil fazlası da zarar. Fazla alınan B3 vitamini karaciğer hasarına, C vitamini böbrek taşı oluşumuna, A vitamini de akciğer kanserine yol açabiliyor.
 
Hastane ölümlerinin beşte birinin doktor hatalarından kaynakladığı ve sezeyanların yüzde 90'ı diğer ameliyatların en az yüzde 20'sinin gereksiz olduğu bir sektöre adım atan ve Tıp Fakültesi'ni bitiririr bitirmez ve boynuna 'doktor tabelası' asılan genç doktoru isyan ettiren nedenler:

Prof. Dr. Cengiz Kuday: "Bel ameliyatları bazen çözüm değil sorun olabiliyor. Biz buna 'Başarısız bel ameliyatı sendromu' deriz. Her fıtık ameliyat edilmez"
 
Araştırmalar gösteriyor ki, koroner baypas geçiren her yüz kişiden on ile yirmisinin aslında böyle bir ameliyata ihtiyacı yoktur. Dünyadaki sayılara bakacak olursak, gereksiz histeroktomi, yani rahim aldırma oranı daha da yüksektir: Yüzde 16 ile 80 arasında.

Her yıl binlerce kişi, bu hatalar yüzünden hayatını kaybediyor. Doktor hataları nedeniyle ölenlerin sayısı; otomobil kazası, göğüs kanseri ve AIDS ölümlerinden daha fazla.
 
Türkiye’de 2008 yılındaki 9.9 milyon yatışa en düşük ölüm oranı yüzde 6.6’yı uygularsak, 18 bin kişinin tıp hataları nedeniyle ölmüş olduğunu varsayabiliriz. Eğer büyük çarpan 13.6 kullanılırsa ölüm sayısı 50 bine çıkar. İşte Milliyet'in ürküten haberi

Sağlık Bakanlığı'nın karşı çıkışına rağmen örtülü "nüfus planlamasına dönüşen sezaryen" önlenemiyor. Verilere göre Konya'da doğumların yüzde 36'sı sezaryenle yapıldı. Baba adaylarına en zor anda sorulan soru, ranta dönüştü.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), sezaryen için ödediği ücreti düşürüp normal doğuma yakın seviyeye getirmesi ile takipten kaçmak isteyen kuruluşların bu kez sezaryen doğuma normal doğum faturası kesmeye başladığı tespit edildi.

Sayıları hızla artan özel hastaneler, doğumların büyük bölümünü sezaryenle yaptırarak devletten daha fazla para alıyor. Bazı özel hastanelerde sezaryenle doğum oranı yüzde 100...
 
Son yıllarda ülkemizdeki sezaryen doğum oranlarındaki artışını değerlendiren Hasta Hakları Aktivistleri Başkanı Orhan Demir “Sezaryen doğumla annelerin, geri dönüşü mümkün olmayan bir yola sokulduğunu” söyledi.
Sayfa: 5/7 - 74 kayıttan 49 - 60 arası
1 2 3 4 [5] 6 7 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri